Forum

Temat: płyta indukcyjna

katarzyna13

czechowice-dziedzice

Postów: 11

Data: 01.07.2015; 15:05

Przymierzam się do zakupu płyty indukcyjnej na 230v na prąd jednofazowy w bloku , nowe kable od licznika 4mn bezpiecznik główny 25amp a w mieszkaniu rozdzielenie na dwa bezpieczniki 16 amp. Proszę o komentarze na temat działania takich płyt , wiem że na siłę byłoby to lepsze rozwiązania ale jest to za duży koszt podłączenia. Jak wygląda sprawa z kosztami prądu, obecnie mam gaz tylko na płytę.

viceczecho

Cz-Dz

Postów: 323

Data: 01.07.2015; 16:17

Przekroj kabli wygląda OK. Nie wiem jakie moce maksymalne maja takie płyty ale 16A powinno na 3500 W sie przełożyć. Istotne jest czy będziesz wykorzystywać max moc płyty i jakie inne odbiorniki bedą wisiały na tym bezpieczniku np czajnik 2000 W lub piekarnik , żelazko itp (możesz go wyłączyć i sprawdzić ktore gniazdka są po nim). Generalnie to powinno działac ale trzeba bedzie uważać zeby wszystkiego na raz nie właczać bo korki 16A wybije. Co do zużycia to zależy od czasu, przyjmij że srednio powiedzmy 2kW będzie płyta zjadała (zalezey ile pól i na jaką moc), wiec godzina pracy to koszt o ile pamietam 2x0,6 PLN czyli 1,2 zł. 2 godziny dziennie dają 2,4 x30 = 70 zł w miesiącu. Ale jak pisałem zależy czy duzo gotujesz. Czuwaj !

katarzyna13

czechowice-dziedzice

Postów: 11

Data: 01.07.2015; 16:38

Dziękuję za odpowiedz.Bezpieczniki 16A tylko pod indukcię, 2 bezp. 16A czyli dwa kable -jeden na dwa pola, nowa instalacja z licznika.

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 01.07.2015; 18:21

A widziałaś coś takiego ????
https://www.youtube.com/watch?v=x3uioiXJR2o

Ciekawą alternatywą do kuchni indukcyjnej są kuchnię gazowe SOLGAZ, tania eksploatacja i łatwość w utrzymaniu czystości .

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 01.07.2015; 18:49

Bezpiecznik 25 Amper wystarczy.
przeczytałem w twojej wypowiedzi ze 16 jest dla samej płyty ,
czy wiesz że 25 amper możesz mieć na samą płytę .
co mi wiadomo 25amper dzieli się jeszcze na A,B,C chodzi o szybkość reakcji (może się mylę ale tak słyszałem)pogadaj z elektrykami .

jedrula

Czechowice-Dziedzice

Postów: 1005

Data: 01.07.2015; 18:58

Ja osobiście bym ci odradził zakup płyty indukcyjnej mając instalacje jednofazowa .Powód jest prosty moc całkowita takiej płyty to minimum 7 kV .Czyli daje nam to 30 A . Bo jeśli już ja mieć to w pełni z niej korzystać a nie ograniczać się dogotowania na jednym palniku.A co do kosztów użytkowania to nie są aż tak wysokie .

katarzyna13

czechowice-dziedzice

Postów: 11

Data: 01.07.2015; 19:01

Jeżeli chodzi o solgaz to odradzam znajomy który robi meble na wymiar montował taką płytę i jej wykonanie jest słabe, białe paski tzw. darmowy palnik szybko schodzi a czyszczenie przypalonej płyty to makabra.

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 01.07.2015; 19:09

Jedruś .
http://www.amica.pl/produkty/produkt/4293-Plyta_indukcyjna_Plug_Play--PI6509LN

ta płyta ma tylko 3,7 kWh .
jest inna zasada działania o której możesz nie wiedzieć
Katarzyno zadzwoń na infolinię amica 801801800 ze stacjonarnego ,tam ci wytłumaczą zasadę działania i możliwości użytkowe . Nie bój się pytać .

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 01.07.2015; 19:14

Ok ja nie namawiam nie mam w tym żadnego interesu ale na mój rozum czyszczenie tafli hartowanego szkła będzie takie same czy to w indukcji czy w solgazie bo to ten sam materiał.... co do jakości wykonania nie wypowiem się bo nie wiem.... A ten kolega od kuchni to mam nadzieję że nie urzęduje w starej "cepelii" :-D

katarzyna13

czechowice-dziedzice

Postów: 11

Data: 01.07.2015; 19:23

Płyta gazowa solgaz nagrzewa się i przykładowo jak coś wykipi to się przypali i gorzej się czyści od indukcji w której nie ma nagrzewania tyko indukcja eletromagnetyczna.

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 01.07.2015; 19:25

no tak masz rację :-)

viceczecho

Cz-Dz

Postów: 323

Data: 01.07.2015; 22:29

Znalazłem chwilę na przegląd ofert i rzeczywiście mamy płyty 7 i 3 kW. Generalnie 7 kW bym odradzał, nawet dzieląc na dwa obwody ograniczeniem będzie bezpiecznik 25A. Nie obędzie się bez porady elektryka, lub przewertowania instrukcji, tam powinny być podane wymagane minimalne zabezpieczenia - co do sklepów i infolinii trzeba uważać bo nie zawsze wiedza i interes idą w parze z potrzebą klienta. Nadal polecam przemyślenie ile i jak często gotujesz w sczegóności w stylu "szef Kuchni" kiedy wszyskie pola miały by pracować razem i intensywnie.Co do wspomnianego A/B/C nie ma to znaczenia, pan spoko niech wraca do płączliwych wątków politycznych, elektryk z niego taki sam jak znawca świata ale tam przynajmniej konkretami się nie kompromituje :-)

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 02.07.2015; 07:24

viceczecho .
http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/aparatura-modulowa/694-wylaczniki-nadpradowe.html

ty ani na polityce ani na elektryce .napisałem ci pogadaj
z elektrykami .
ty nawet nie wiesz że płyta indukcyjna ma specyficzne warunki do montażu o których nawet niektórzy stolarze przy zabudowie kuchennej niewiedzą . źle trafiłeś .

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 02.07.2015; 07:35

viceczecho:

masz jeszcze lepiej pokazane

http://hurtowniateleinformatyczna.pl/templates/images/files/943/hager-nadpradowe-karta-katalogowa.pdf

viceczecho

Cz-Dz

Postów: 323

Data: 02.07.2015; 08:28

@spoko dyskusja z tobą to sama nieprzyjemność. Linkujesz do katalogów, z ktorych nic innego (oczywiście) nie wynika jak to że kategoria wyłacznika np A-C nie ma w omawianym przypadku znaczenia, wyłaczenie plyty sekundę wcześniej lub póżńiej przy przeciązeniu nie wpływa na smak zupy. No ale trzeba rozumieć co sie linkuje.
Zmieniasz temat na warunkui montażu, co oczywiste wymagane jest wentylacja i odpowiednie posadowienie, szczegoły w instrukcjach.

Katarzynie13 życzymy trafnego wyboru i sukcesów kulinarnych. Czuwaj !

RosyKropelka

Epicentrum ;p;p

Postów: 1163

Data: 02.07.2015; 10:11

Gdyby jednak okazało się , że Spoko POpiera Palikota, PO oraz pewne szemrane towarzystwo z tego forum, to i jego linki oraz wiedza - byłyby dogmatycznie i bezapelacyjnie jak najbardziej właściwe.

To tak jak tutaj Korwin z dnia na dzien z obrzydliwej karykatury, stał się nagle dla niektórych światłym wizjonerem... haha

Co do płyty indukcyjnej - nie wiem, ale mnie by wkurzała. Moja koleżanka ma - i jak widzę ile z tym zachodu i "skomplikowanych" działan... to ja dziekuję. (uważaj jaki garnek, uważaj na to czy wączone, czy nie, uważaj żeby nie kipiało, bo faktycznie z tym jest problem.... o matko i, córko i wnuczko.... wolę średniowieczny, rodem z ciemnego grodu płomień ).
A co do zużycia - logika jest właściwym torem myślenia.... energia el. do najtańszych nie należy raczej no nie? . Im większa moc, tym większe zużycie. Na cuda nie licz. This is my opinion ;p

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 02.07.2015; 10:24

viceczecho :
Zapytaj elektryka niech ci wyosli z Polskiego na nasze
jakie bezpieczniki możesz zakładać i dlaczego .
z tobą dyskusja nabiera rumieńców , Więc ci prosto odpowiem
dla ciebie nie ma znaczenia czy czerwone czy różowe chyba
że wolisz pomarańczowe ,proponuję całą tęczę .

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 02.07.2015; 10:33

viceczecho:

Ma dla ciebie znaczenie czy linia jest zabezpieczona 16A czy 25A i jakie jest bezpiecznik przed LICZNIKIEM 9zaplombowany)
a jaki może być za licznikiem do którego masz dostęp .
Jak już czytasz to patrz co jest do czego i dlaczego są
tak podzielone i oznakowane .możesz wtedy stosować bezpieczniki o tej samej wartości np. 25A.

Nowi klubowicze

ffm01462

cz-dz
w klubie od: 2024.04.14

CzDzM

Czechowice Dziedzice
w klubie od: 2024.04.09

DarekK

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.04.08

Vi21q

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.04.06

Bandits1921

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.04.04

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 689

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 561

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

robek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 275