Klub czecho.pl

Sąsiedzi z wizytą w kinie Świt

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

7 maja 2004

W piątek 7 maja rozpoczął się w czechowickim kinie „Świt” festiwal „Sąsiedzi – Nowe Kino Czeskie i Słowackie”. Tegoroczna impreza zdominowana jest przez filmy Jana Svankmajera i Martina Sulika.

Piątek i niedziela odbędą się pod znakiem twórczości Svankmejera. Reżyser (absolwent ASP w Pradze) do ożywienia świata swoich filmów często wykorzystuje dość niekonwencjonalne materiały: ceramikę, ziemię, jedzenie, glinę, czy śmieci. W połączeniu z lekkim humorem tworzy to niezapomniany klimat. Do fascynacji jego filmami przyznają się między innymi Tim Burton oraz Terry Gilliam (członek grupy Monty Python). W jego reżyserii będziemy mogli zobaczyć komediodramat „Otik” (polski tytuł „Okrzesanek”), będący filmową adaptacją „Pinokia” oraz czarną, kultywującą hedonizm komedię „Spiskowcy rozkoszy”.

Ostatnie cztery dni imprezy należeć będą do amatorów poważniejszego kina. Będziemy mogli obejrzeć kilka filmów Martina Sulika. Jest to jeden z niewielu reżyserów słowackich, którym udało się zyskać światowy rozgłos. Kino Sulika przepełnione jest bajkowością, poetyką i mistycyzmem. Sam reżyser inspirację czerpię z najbliższego otoczenia. Dużą rolę w jego twórczości odgrywa ojczyzna – ukochana Słowacja. Będą wyświetlane kolejno cztery jego filmy: „”Ogród”, „Orbis pictus”, „Pejzaż” i „Wszystko, co lubię”.

Na przeglądzie będziemy również mogli zobaczyć „Rok diabła” Petra Zelenki i „Samotnych” Davida Ondricka. Dla posiadaczy karnetów organizatorzy, jak zwykle, przygotowali loterię z atrakcyjnymi nagrodami.

Miłosz Klemens – Klub Miłośników Polskich Komedii - www.komedie.pless.plm

Powrót

Nowi klubowicze

Jama

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.05.07

Petryfikator

Kaniów
w klubie od: 2021.05.01

Ewellina

Bestwina
w klubie od: 2021.04.21

sylwiha112

Bielsko-Biała
w klubie od: 2021.04.17

Mariusz7777

czechowice dziedzice
w klubie od: 2021.03.29

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 665

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 298

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270