Klub czecho.pl

Rewolucyjne zmiany w PKP

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

1 grudnia 2008

Od poniedziałku należąca do grupy PKP spółka InterCity przejmuje połączenia międzywojewódzkie, czyli popularne pociągi pospieszne, od spółki Przewozy Regionalne, która z kolei skupi się na obsłudze połączeń lokalnych.
PKP na Dzień Wszystkich Świetych

PKP zapewnia, że ceny biletów oraz zasady podróżowania na razie się nie zmienią.

- W poniedziałek na tory wyjadą te same wagony - mówi Adrianna Chibowska, rzeczniczka PKP Inter-city. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PKP Intercity zamierza z czasem nawet poprawić standard wagonów.

Przemeblowanie w PKP to konsekwencja reformy, której najważniejszym celem jest oddłużenie kolei i podniesienie poziomu jakości usług. Zwłaszcza kulejące Przewozy Regionalne mają zostać mocno dofinansowane przez samorządy.

To teoria. Praktyka wygląda nieco gorzej. W województwie śląskim wciąż nie zakończyły się gorączkowe negocjacje samorządu województwa ze spółką PKP Przewozy Regionalne o to ile pieniędzy i do jakich kursów ma dopłacić samorząd.

Spółka PKP Przewozy Regionalne za obsługę połączeń kolejowych żąda 127 mln zł dotacji, zaś Urząd Marszałkowski nie chce dać więcej niż dotychczas, czyli 85,3 mln zł. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, to m.in. z tego powodu z torów może zniknąć aż pięćdziesiąt pociągów na różnych trasach województwa śląskiego.

Pasażerowie nie kryją zdenerwowania. Na przykład w Sosnowcu obawiają się likwidacji dziesięciu przewozów na trasie Kozłów-Katowice. - Studenci i młodzież nie będą mieli, czym dojechać na studia i do szkoły - mówi Henryka Twardy z Uniwersytetu Śląskiego. W PKP tłumaczą, że chętnie zrealizują połączenia jeśli dostaną pieniądze. I kółko się zamyka.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Powrót

Nowi klubowicze

Melani

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.08.03

Dimas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.13

Arass

Europa
w klubie od: 2021.07.08

SCD

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.03

Bonaa

Dankowice
w klubie od: 2021.06.17

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 667

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 321

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270