Klub czecho.pl

KŚ zlikwidowały dwa połączenia do Zwardonia. Przez remont węzła kolejowego

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

21 lipca 2021, aktualizacja: 21 lipca 2021, 14:21

Do ministra infrastruktury trafiła interpelacja poseł Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Pępek w sprawie likwidacji przez Koleje Śląskie pociągów do Zwardonia. Jak czytamy w odpowiedzi na pismo parlamentarzystki, jest to spowodowane m.in. z pracami modernizacyjnymi na linii Katowice-Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń w obrębie czechowickiego węzła kolejowego.
ELF 2
KŚ zlikwidowały dwa połączenia do Zwardonia. Przez remont węzła kolejowego · fot. Koleje Śląskie


- Najbliższa korekta rozkładu jazdy pociągów, która wejdzie w życie 13 czerwca br. (interpelacja trafiła do ministra infrastruktury 27 maja - przyp. czecho.pl), wywołuje oburzenie wśród mieszkańców mojego regionu. Spółka Koleje Śląskie likwiduje bowiem dwa pociągi do i ze Zwardonia w powiecie żywieckim. Tym samym tylko do Żywca pojedzie obecny pociąg Katowice - Zwardoń (odjazd z Katowic o godz. 12.32), a od Żywca obecny Zwardoń - Katowice (odjazd ze Zwardonia o godz. 14.28). Natomiast od 14 czerwca do Żywca pojedzie obecny Katowice - Zwardoń (odjazd z Katowic o godz. 16.35) i od Żywca obecny Zwardoń - Katowice (godz. 6.28) - napisała w swojej interpelacji Małgorzata Pępek z Koalicji Obywatelskiej.

- Likwidacja pociągów spowoduje, że nie będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy gmin Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Milówka i Rajcza. Utrudni to dojazd powracającej do szkół młodzieży, jak i osobom dojeżdżającym do pracy oraz korzystającym z tych połączeń turystom. Należy zwrócić uwagę, że rejon gminy Rajcza ma bardzo słabo rozwiniętą komunikację publiczną, zatem połączenia kolejowe są niezwykle istotne dla mieszkańców. Co więcej, dla osób z miejscowości Sól, Sól Kiczora, Laliki i Zwardoń stanowią obecnie jedyną możliwość podróżowania - dodała parlamentarzystka.

Przebudowa węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice - 06.2021
KŚ zlikwidowały dwa połączenia do Zwardonia. Przez remont węzła kolejowego · fot. PKP PLK


- Działanie spółki Koleje Śląskie stoi nie tylko w sprzeczności z wypowiedzią organizatora publicznego transportu kolejowego na obszarze województwa śląskiego, marszałka Jakuba Chełstowskiego, który podczas wizyty 18 maja br. w gminie Radziechowy-Wieprz deklarował rozwój połączeń Kolei Śląskich, ale powoduje również kolejną już marginalizację Żywiecczyzny, pozbawiając jej mieszkańców możliwości komunikacyjnych, co w żaden sposób nie służy rozwojowi transportu kolejowego w regionie - zwróciła uwagę posłanka KO.

- Z informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wynika, że korekta rozkładu jazdy jest związana m.in. z pracami modernizacyjnymi na linii Katowice - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń w obrębie węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice. Uruchomienie dodatkowych sezonowych pociągów dalekobieżnych spowodowało zmniejszenie liczby pociągów regionalnych, w których frekwencja spada w okresie wakacyjnym ze względu na brak zajęć w szkołach i na uczelniach. Ponadto trwająca od ponad roku pandemia wirusa SARS-COV-2 spowodowała znaczny spadek dochodów województwa śląskiego, co przełożyło się bezpośrednio na konieczność ograniczenia wydatków. W związku z powyższym wprowadzone zostaną ograniczenia w kursowaniu pociągów na terenie całego województwa śląskiego, celem dostosowania oferty przewozowej do możliwości finansowych budżetu województwa śląskiego - napisał w odpowiedzi na pismo posłanki Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przebudowa węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice - 06.2021
KŚ zlikwidowały dwa połączenia do Zwardonia. Przez remont węzła kolejowego · fot. PKP PLK


- Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać od 13 czerwca do 28 sierpnia 2021 roku. Wprowadzone ograniczenie liczby pociągów kursujących na odcinku Żywiec - Zwardoń ma zatem charakter tymczasowy. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby ograniczenia te nie występowały już w okresie powakacyjnym, gdy codzienne dojazdy do pacy i szkół będą bardziej intensywne - dodał Bittel.

mp / czecho.pl, źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Powrót

Nowi klubowicze

Bartek85M

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.05

michal830905

Kaniów
w klubie od: 2021.09.03

Melani

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.08.03

Dimas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.13

Arass

Europa
w klubie od: 2021.07.08

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 667

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 323

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270