Klub czecho.pl

Terapia Ręki w przedszkolu Elfik. Dlaczego jest tak ważna?

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

29 czerwca 2021, 12:07

Dlaczego Terapia Ręki jest tak ważna dla naszego dziecka? Terapia ręki to nie tylko ćwiczenia dłoni i palców, ale przede wszystkim ćwiczenia całego ciała.
Terapia Ręki w przedszkolu ElfikSprawne ręce pozwalają nam na rozwijanie wielu umiejętności i poznawanie świata. Umożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Czasem jednak rozwój sprawności rąk przebiega w sposób nieprawidłowy.

Ręka nie działa w odosobnieniu od reszty ciała. Rozwój motoryki małej dziecka przebiega równolegle do jego całościowego rozwoju. Właściwa motoryka mała ręki jest niezwykle ważna - bez niej nie można mówić o tym, że rozwój ruchowy dziecka przebiega prawidłowo. Od rozwoju motoryki małej zależny jest pomyślny rozwój umiejętności samoobsługi, rysowania, pisania i artykulacji, a także szeroko pojętej komunikacji.

Terapia ręki przeznaczona jest dla dzieci, które:
  • niechętnie podejmują czynności manualne (malowanie, lepienie z plasteliny, układanie drobnych przedmiotów); mają problemy z nauką czynności samoobsługi (ubieranie, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików);
  • mają wyraźnie obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej;
  • mają problemy z koordynacją obu rąk podczas zabaw manipulacyjnych; wykonują czynności wymagające dużej precyzji zbyt wolno lub za szybko i niedbale mają problemy z dostosowaniem szybkości ruchów do zadania; nie lubią dotykać nowych i różnorodnych faktur; dostarczają sobie dodatkowych doznań proprioceptywnych ( domagają się zdecydowanego i mocnego ucisku dłoni, siadają na własnych dłoniach, bardzo mocno zaciskają ręce na przedmiotach, uderzają rękami w przedmioty o ostrych i wyraźnych fakturach).


Głównym celem terapii ręki w naszym przedszkolu specjalnym "Elfik" jest osiągnięcie samodzielności w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Do innych celów terapii ręki zalicza się również: poprawę umiejętności chwytu; wypracowanie zdolności skupienia uwagi i patrzenia; wzmocnienie koncentracji; przekraczanie linii środka ciała; poprawę koordynacji wzrokowo - ruchowej; prawidłowe opanowanie umiejętności szkolnych tj. pisania, wycinania, malowania, wydzierania,

W programie wykorzystuje się ćwiczenia i zabawy mające rozwinąć m.in. sprawność ruchową całej kończyny górnej dziecka, sprawność manipulacyjną dłoni, umiejętność chwytu, koordynację pomiędzy dłońmi oraz doskonalenie czynności samoobsługi. Zajęcia prowadzone są w formie zabawowej.


Informacja zamieszczona w ramach abonamentu - zobacz ofertę.

Powrót

Nowi klubowicze

Bartek85M

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.05

michal830905

Kaniów
w klubie od: 2021.09.03

Melani

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.08.03

Dimas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.13

Arass

Europa
w klubie od: 2021.07.08

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 667

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 323

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270