Klub czecho.pl

Minister uchylił postanowienie kuratora. Powiat połączy dwie szkoły

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

15 czerwca 2021, aktualizacja: 20 czerwca 2021, 20:31

Minister Edukacji i Nauki uchylił postanowienie kuratora oświaty i pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji Technikum nr 2, wchodzącego w skład Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach.
ZSTiL
Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


- Długo, bo aż 3 miesiące czekaliśmy na tę decyzję. Cieszymy się, że wreszcie ona jest i będziemy mogli połączyć obie nasze szkoły - Technikum nr 2 z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych. Cieszę się, że uczniowie obu tych placówek do których obecnie trwa nabór będą mogli rozpocząć naukę w wybranym przez siebie zawodzie od najbliższego września już w jednej szkole - mówi Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego. Co ważne, nabór do obu naszych szkół odbywa się, jak co roku. Połączone technika rozpoczną działalność od września 2021 r.

Do bielskiego starostwa dotarło pismo z ministerstwa. To odpowiedź na zażalenie władz Powiatu Bielskiego na decyzję Śląskiego Kuratora Oświaty, która negatywnie zaopiniowała zamiar likwidacji technikum wchodzącego w skład Zespołu Szkół "Silesia". W piśmie z ministerstwa czytamy m.in. że nie ma przesłanek by twierdzić, że warunki nauki, wychowania i opieki uczniów likwidowanej szkoły ulegną pogorszeniu. Zdaniem ministra "zaproponowana zmiana faktycznie będzie nieodczuwalna dla uczniów, a przyczyni się do stworzenia możliwości lepszej organizacji pracy szkół funkcjonujących w jednym budynku oraz wzmocni skuteczność procesu rekrutacji (...)".

W bielskim starostwie podtrzymują zapewnienie, że uczniowie oraz pracownicy ZS "Silesia" nie odczują zmian. Od września 2021 r. dla pracowników "Silesii" zmieni się tylko pracodawca. - Młodzież zostaje w tym samym budynku, z tymi samymi nauczycielami i co ważne nie będzie zmuszona zmieniać wybranego raz zawodu. Uczniowie dokończą naukę na kierunku, który wcześniej wybrali, a nowi rozpoczną naukę na wybranym kierunku - mówi Dorota Nikiel. Dodaje, że żaden pracownik "Silesii" nie straci pracy.

Przypomnijmy, na styczniowej sesji Rady Powiatu w tym roku przegłosowano uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach: Technikum nr 2 i Szkoły Policealnej. Powiat Bielski jest organem prowadzącym dla tych placówek.
"Zdajemy sobie sprawę, że słowo "likwidacja" budzi emocje. Taka jest jednak procedura i nie możemy tego zmienić- jeśli chcemy połączyć dwie szkoły, jedną musimy zlikwidować. To nieuniknione według ustawodawcy. Wszystkie kierunki w technikum nr 2, na które będą chętni zostaną utrzymane"- mówił w styczniu br. starosta Andrzej Płonka.

Od września 2016 r. obie placówki: Zespół Szkół "Silesia" oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica mają swoją siedzibę pod tym samym adresem- przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach.


ab / czecho.pl, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Powrót

Nowi klubowicze

Melani

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.08.03

Dimas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.13

Arass

Europa
w klubie od: 2021.07.08

SCD

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.03

Bonaa

Dankowice
w klubie od: 2021.06.17

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 667

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 321

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270