Forum

Temat: Konieczne są nowe wybory.

misci

Czechowice-Dziedzice

Postów: 763

Data: 17.11.2014; 18:56

Trzeba zarządzić nowe wybory samorządowe na kartach innego koloru, a Komisję Wyborczą do ciupy, razem z komputerami! Ludzie obudźcie się i wywalcie na zbity pysk to g.... wyborcze.

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 17.11.2014; 19:11

a co z kolorem było nie tak???

misci

Czechowice-Dziedzice

Postów: 763

Data: 17.11.2014; 20:30

Kolor był w porządku. Użycie go ponownie spowoduje fałszerstwo wyborcze polegające na podliczeniu starych i nowych głosów. Trudne do ogarnięcia?

Bartess

Czechowice-Dziedzice

Postów: 282

Data: 17.11.2014; 20:49

System komputerowy nie służy do LICZENIA głosów, a do kontroli poprawności tegoż liczenia, które przy 4 różnych głosowaniach jest skomplikowane i łatwo pomylić się. System usprawniał tylko kontrolę i przesyłanie danych. NIE jest systemem na podstawie którego są ogłaszane wyniki wyborów. Wyniki wyborów ogłaszane są TYLKO na podstawie papierowych protokołów (w wypełnieniu których pomaga system komputerowy). Trudne do ogarnięcia? :P

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 17.11.2014; 20:53

Jak sponsorujesz nowe wybory to masz moje poparcie.... Ogarnij się ziom... sam się obudź już poniedziałek :-D

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 17.11.2014; 20:54

@Bartess wszystko w temacie

Bartess

Czechowice-Dziedzice

Postów: 282

Data: 17.11.2014; 21:20

A kolor nie pasował? Hm... pewnie chodzi o to, że nie wszstkie były białe :P.

Mike_Tyson

New York

Postów: 285

Data: 17.11.2014; 21:46

nie było czerwonego ..... czerwień już dawno wymarła

Jocker27

Czechowice-Dziedzice

Postów: 1047

Data: 18.11.2014; 00:38

Bartess jak będziesz w okolicach komisji wyborczej przyjrzyj się protokołowi z prac komisji. Żeby komisja mogła wydrukować protokół w tej formie jak wywieszony jest na każdych drzwiach – musi go przez ten system przepuścić, a żeby to zrobić to muszą zadziałać co najmniej takie elementy systemu jak: autoryzacja, rejestr kandydatów, zapis danych protokołu, usługa generująca raporty (wydruk protokołu). Oczywiście w sytuacji awaryjnej komisja może wypisać protokół nie korzystając z tego systemu – ale chyba z powodów organizacyjnych jest do tego nieprzygotowana i nikt tego nie chcę tego bez instrukcji robić – bo po co wychodzić przed szereg i mieć problemy jakby jednak czegoś brakowało.

Jeżeli system miałby tylko wspomagać liczenie – to trochę bezsensu – bo najważniejsza kontrola której wymaga się od komisji polega na tym, że sprawdza się liczbę głosów z liczbą wydanych kart. Jak głosów jest tyle samo lub mniej niż kart wydanych – to jest ok. Jeżeli w urnie jest więcej głosów to jest problem, liczy się jeszcze raz, a jak to nie pomoże – to trzeba pisać protokół wyjaśniający - bo po ludzku ktoś mógł się pomylić przy wydawaniu, a ktoś nieuczciwy mógł nie oddać dodatkowej karty. Nawet w tej sytuacji komputer musi coś takiego (po jakimś marudzeniu) przepuścić. Druga kontrola to podsumowanie liczby głosów każdej listy - wystarczyłby zwykły kalkulator. Nie ma takiego durnia który wydał by 500 tys. na system, którego zadaniem jest kontrola paru liczb na protokole.

Ja nie wiem kto ogłasza ważność wyborów i ich wynik w Czechowicach i powiecie bielskim. Przypuszczam, że robi to PKW, a do tego potrzebują protokołów. Skoro do wygenerowania protokołu potrzebny jest ten system, to z tego wynika, że potrzebny jest system do określenia wyniku wyborów.

AntySocjal

Taka tam dziura

Postów: 153

Data: 18.11.2014; 08:24

Jak ktoś obyty w programowaniu niech przejrzy kod
https://github.com/wybory2014/Kalkulator1

Już sama nazwa powala na kolana.

Pobieżna analiza pokazuje jakim neptkiem był ktoś kto stworzył tego potworka.
Kraj w którym Polacy wygrywają najlepsze konkursy programistyczne, kraj do którego firmy IT walą drzwiami i oknami, a w przetargach IT startują firmy "znajomy królika i syn".
Już pomijając PKW, która taki system wpuściła na "produkcję"!
Gdzie były testy? Gdzie kontrola?
Prosty system do zbierania głosów napisze dowolny student 5 roku programowanie, a tu wszyscy dali ciała.

Bartess

Czechowice-Dziedzice

Postów: 282

Data: 18.11.2014; 10:23

Do wywieszenia protokołu system nie jest konieczny. System nie liczy głosów, a tylko ułatwia kontrolę poprawności przeprowadzonego ręcznie liczenia. Póki co obowiązuje tradycyjny sposób liczenia głosów, jak widać - na szczęście.
Dopóki w tym kraju o wygraniu przetargu decyduje jedynie cena (i chore układy, o których piszesz), dopóty będzie takie dziadostwo. Od wyborów począwszy, poprzez drogi, po nadające się do remontu budynki 3 dni po oddaniu roboty.
Gdyby wyniki były inne od tych, jakie są, już byłoby larmo, że są sfałszowane. Ale sprawdza się stara maksyma, że punkt widzenia.. bla bla bla.

Jocker27

Czechowice-Dziedzice

Postów: 1047

Data: 18.11.2014; 11:02

Fajne popisywanie się, ale tego tak tego się nie robi. Tutaj jest symetryczne wysłanie podpisanego protokołu, klient coś wysyła i czeka na odpowiedź. Ponieważ w jednym czasie robią to wszyscy - może z tego wyjść atak zombi. W sytuacji, gdy gdzieś się zapcha, dostaniesz time out, lub przerwie się połączenie (a serwer to dalej przetwarza) - robi się makabra – do normalnego obciążenia dochodzi obciążenie związane z wysyłaniem protokołów – bo nikt nie jest pewny czy jego protokół przeszedł.

To robi się w ten sposób, że robi się kolejkę, klient nadaje swojemu protokołowi unikalny numer i wrzuca do kolejki. Po stronie serwera ustala się liczę procesów, które są wstanie jednocześnie przetwarzać żądania bez wzajemnego blokowania się. Po przetworzeniu gdzieś się rejestruje się wyniki przetwarzania. Co jakiś czas klient odpytuję o te dane. Każdy trochę czeka bo jest asymetrycznie, ale nie ma ryzyka, że się gdzieś coś zapcha i system przestanie w ogóle odpowiadać na żądania.

Ten kod co pokazałeś to tylko klient wysyłający protokoły. Całe rozwiązanie do jeszcze infrastruktura po stronie centrum danych, rejestracja kandydatów, rozliczenie członków komisji + integracja z tym co już jest np. wizualizacją. Tego nie da się z powodów organizacyjnych zrobić i przetestować po przetargu zakończonym na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyborów.

AntySocjal

Taka tam dziura

Postów: 153

Data: 18.11.2014; 11:40

@Jocker27
O jakim obciążeniu ty mówisz? Gdyby to naprawdę było takie trudne to FaceBook by klęczał co 5 sekund.

" Tego nie da się z powodów organizacyjnych zrobić i przetestować po przetargu zakończonym na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyborów. "
O tym też pisałem, taki system powinien być gotowy minimum pół roku przed wyborami i katowany aż coś padnie. A tu się obudził ktoś na 3 miesiące przed czasem, że trzeba wydać 0,5 mln.

"Ten kod co pokazałeś to tylko klient wysyłający protokoły. Całe rozwiązanie do jeszcze infrastruktura po stronie centrum danych, "
jak widać kod po stronie serwera musi być podobnej jakości jak to "coś".
A jak ktoś nie stosuje kolejek w komunikacji sieciowej to nawet za bardzo mi go nie żal.

Wybacz ale jak widzę funkcje mająca kilka tysięcy linii to taką osobę powinno się zwolnić razem z ludźmi którzy ją rekrutowali. Bo do programowania się nie nadaje.

Jak widzę składania XML'a w wykorzystaniem stringa, to się zastanawiam czy ta programistka spała na zajęciach? Jaką to ma wydajność?

Zaszycie w kodzie licencji woła o pomstę do nieba.
Dołączenie plików debuggujących to projektu kolejna. Porażka.
Mieszanie nazw polskich i angielskich.
A do tego całość nawet nie przeszła przez serwer CI, tylko została wydana wersja zbudowana w trybie Debug z komputera programistki.
Mam dalej wymieniać?

Cały ten soft to piękny przykład jak ten kraj działa. Byle jak.

AntySocjal

Taka tam dziura

Postów: 153

Data: 18.11.2014; 11:48

Jeszcze jedno.
Przy projektach IT klient może wybrać dwie z trzech składowych TANIO, SZYBKO, DOBRZE.
Tutaj jest tanio i szybko więć dobrze nie może być.

Mnie ciekawi tylko jedno. Skoro system do wyborów do parlamentu do UE działał to dlaczego jego nie wykorzystano?
Czy co wybory będziemy wydawać kolejną kasę? Nie lepiej napisać system ogólny z możliwością dostosowania do konkretnych wyborów?

Jocker27

Czechowice-Dziedzice

Postów: 1047

Data: 18.11.2014; 12:56

Ostatne pastwionko. Tu nie ma co katować. Tu nie tylko nie ma kolejki, ale nie ma obsługi wątków. Ten program po wysłaniu listy protokołów zamarznie, a dla OS-a będzie kandydatem do zamknięcia - bo nie przetwarza komunikatów w czasie oczekiwania na odpowiedź.

bok

cz-dz

Postów: 570

Data: 18.11.2014; 13:23

Jako jeden z operatorów ( do UE i samorządowych) mogę powiedzieć że co o jak ;) ale po co
wiem tylko tyle że ten był "mocno skopany" ciekawe i le miał bug'ów lub co gorsza backdorów. Ciekawe czy ktoś sprawdzi lub sprawdzał czy jest możliwość na poziome sumowania głosów przypisania błędnych wartości do kandydata.

I jak najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie twórcy że po prostu nie obsłużyli jakiegoś tam wyjątku który się ujawnił ale ile jest tych nie ujawnionych a mogły coś pomieszać ;)

AntySocjal

Taka tam dziura

Postów: 153

Data: 18.11.2014; 13:31

@Jocker27 w jakiej firmie pracujesz?


Te fakty pozwalają na unieważnienie tych wyborów.
Kompromitacja na całej linii. Pytanie tylko czy to było specjalnie czy komuś zależało na takim obrocie sprawy.

https://www.facebook.com/adekmm/posts/10203022862521117?fref=nf

Jakby ktoś nie miał FB.
Poświęciłem dwie godziny na analizę kodu programu do obsługi komisji wyborczych i kilka testów. Program do logowania wymaga klucza cyfrowego (pliku PEM) o odpowiednio przygotowanych parametrach. Programu nie interesuje przez kogo jest ten klucz podpisany. Więc używając OpenSSL można klucz taki samodzielnie wygenerować.

Przejrzałem instrukcję obsługi programu, gdzie podano przykład logowania. Używając danych pokazanych na obrazkach w instrukcji, można wygenerować sobie klucz logowania do programu jako członek komisji w Bałtowie (gdziekolwiek to jest). Zalogowanie się jako dowolny członek dowolnej innej komisji nie wymaga wyjątkowej wiedzy.

Czyli dowolna osoba, która miała dostęp do komputera z programem "Kalkulator1", mogła się do niego zalogować jako dowolny członek komisji i dokonać w niezauważony sposób zmian w protokołach zapisanych na tym komputerze. Członkowie komisji mogli logować się jako ktoś inny, ale mogła to też zrobić osoba zupełnie z zewnątrz, nie znająca żadnego hasła, bez jakiejkolwiek autoryzacji. Wystarczy, że sama sobie prędzej swój własny klucz cyfrowy zrobiła.

Według instrukcji, jeśli w protokole występują "ostrzeżenia twarde", to należy uzyskać kod, który umożliwia zaakceptowanie protokołu. Zdobywa się go telefonicznie od użytkownika na poziomie delegatury. Jak program sprawdza czy kod jest poprawny? Kod to nic innego jak MD5 z (nr-obwodu+rok+miesiac+dzien).

Co to wszystko oznacza?
1. Dobrze, że ten system nie zadziałał.

2. Jakiekolwiek bezpieczeństwo było gwarantowane tylko poprzez fizyczną kontrolę dostępu do komputera prowadzoną przez przewodniczącego komisji i sprawdzenie przez niego danych zarówno wysyłanych jak i drukowanych. Wszelkie klucze i hasła są w tym systemie zupełnie zbędne.

3. Jeśli w protokole były błędy, wymagające kontaktu z "użytkownikiem na poziomie delegatury", to osoba znająca kod źródłowy programu znała kod autoryzujący te błędy. A jak widać na githubie, kod źródłowy został upubliczniony dzień przed wyborami.

4. Twórca tego programu to początkujący programista. W zasadzie każdy błąd jaki można popełnić w kodzie, został popełniony i mógłbym jeszcze długo pisać. Na przykład o tym, że eksport/import protokołów na serwer nie wymaga żadnej autoryzacji po stronie serwera i co to oznacza.

Myślę, że NIK będzie miał dużo pisania podczas kontroli i mam nadzieję, że za taki bubel Państwo nie zapłaci.

misci

Czechowice-Dziedzice

Postów: 763

Data: 18.11.2014; 14:33

H.., d.pa i kamieni kupa. Teoretyczne państwo, teoretyczne wybory. To wszystko.

misci

Czechowice-Dziedzice

Postów: 763

Data: 19.11.2014; 18:08

I co leśne dziadki, macie jeszcze jakieś wątpliwości co do tego, że ponowne wybory są KONIECZNE?

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 19.11.2014; 18:54

ponowne wybory jak najbardziej i niektórych obciążyć za koszty .
dodałbym bym także zmianę ordynacji wyborczej :
Dwie kadencje i wypad .

Mickiewicz12

Developerowice-Lokowice

Postów: 187

Data: 23.11.2014; 13:26

Witam wszystkich dyskutantów.Słowa już niczego nie zmienią ,wiadomo że sfałszowali wybory i będą fałszowali następne.Ciekawi mnie tylko kiedy ludziska zauważą ze żyjemy w państwie reżimowym.To dziadostwo może zepchnąć tylko ulica i po cichu na to liczę.

bercik

czechowice-dziedzice

Postów: 306

Data: 24.11.2014; 09:05

mickiewicz12 jaki reżim masz na myśli ... bo są trzy

gaba_

czechowice-dziedzice

Postów: 2112

Data: 24.11.2014; 16:10

Ktoś, kto twierdzi że wybory były globalnie sfałszowane jest analfabetą wtórnym, jak ci co nie umieli przeczytać nagłówków poszczególnych partii i ugrupowań na kartkach książeczki i walili krzyżami ile wlezie.
Zwolennicy sfałszowanych wyborów nie byli też nigdy w komisjach wyborczych, są durni do kwadratu. Pracowałam kilka razy w komisjach, fałszerstwo globalne jest nie możliwe !!!! Ubliżacie, gnoicie tysiące ludzi pracujących prawie za darmo.
Fałszerstwo mogło się zdarzyć w jakiś pojedynczych komisjach- wyjątkowo tępych i skorumpowanych, ale globalnie jest to NIE MOŻLIWE !!! Od ustalenia prawdy, z godnie z konstytucją, są sądy.
Więcej w szkołach dogmatycznej religii, zamiast logicznego myślenia i faktów. Więcej pokornego, niewolniczego parafianizmu, zamiast świadomego obywatelstwa. Więcej pielgrzymek, rekolekcji i egzorcyzmów, zamiast poznawania rzeczywistego świata i pracy nad sobą, a wybory demokratyczne w Polsce w ogóle nie będą możliwe.


Mickiewicz12

Developerowice-Lokowice

Postów: 187

Data: 24.11.2014; 21:38

Gaba.Jakbym słyszał Stefana od szczawiu :)

PapaSmurf

Zabrzeg

Postów: 961

Data: 24.11.2014; 22:31

GABA- "Zwolennicy sfałszowanych wyborów nie byli też nigdy w komisjach wyborczych, są durni do kwadratu. Pracowałam kilka razy w komisjach, fałszerstwo globalne jest nie możliwe !!!! Ubliżacie, gnoicie tysiące ludzi pracujących prawie za darmo."

Zacytowałem twą wypowiedź, wynika z niej to że jesteś kretynką pracującą za darmo :) Co do fałszerstwa to prawie cały tydzień można było karty poprawiać! W kamieni kupę PO-zostawioną przez obecną władzę już nie wierzę! Od wiary tych co głosowali to się odstosunkuj. Niestety w Polsce są ludzie co wylizali by każdemu za możliwość PO-klepania przez koparkę.

Hauntedfor...

epicentrum

Postów: 274

Data: 25.11.2014; 08:58

http://fakty.interia.pl/raport-wybory-samorzadowe-2014/aktualnosci/news-gazeta-polska-codziennie-na-slasku-zniknelo-130-tys-glosow,nId,1563833

Gaba, ty już mnie niczym nie zaskoczysz...

No, może wyjątkiem jest twoja wypowiedź o kochających zwierzętach. To mnie zaskoczyło.

gaba_

czechowice-dziedzice

Postów: 2112

Data: 25.11.2014; 14:00

"Lewica"lamentuje, PISkacze piskają, karawana idzie dalej.

Frasyniuk oskarża ministrów rządu Ewy Kopacz, że grają w ...
wpolityce.pl/.../223424-frasyniuk-oskarza-ministrow-rzadu-ewy-kopacz-.

Nowi klubowicze

DzialaMY

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.24

B259

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.24

Malgorzata

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.11

BryskaAgata

cz-dz
w klubie od: 2024.03.07

Alien

Dankowice
w klubie od: 2024.02.26

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 689

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 551

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

robek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 275