Forum

Temat: Pani Pielęgniarka czy Siostra ?

Czeslawa

Moje Miasto

Postów: 140

Data: 22.08.2014; 18:49

Czytałam ostatnio w jakiejś gazecie, że w szpitalach pojawiają się plakaty nawołujące do zwrotu : Pani Pielęgniarko, a nie Siostro.
Zawsze wydawało mi się, że mówiąc w szpitalu "siostro", nikogo nie obrażam. Ciężko będzie przestawić się na :proszę Pani Pielęgniarki.
Wiem, do lekarza też zwracamy się : panie doktorze. Taki zwrot.
Pewno są tu osoby, które znają ten problem z bliska. Co myślicie?
Pani pielęgniarka czy Siostra?

miastobis

domowa

Postów: 2945

Data: 22.08.2014; 20:27

Zwrot "siostro "podejrzewam nigdy nie zaniknie

Prosze Pani pielęgniarki--chyba brzmi nie fajnie
proszę siostry---wydaje się ok

Ja obstawiam -siostra- :)

megane

Czechowice-Dziedzice

Postów: 530

Data: 22.08.2014; 20:50

Ja tez nie widzę nic złego w nazywaniu pielęgniarki siostrami.
Jest to pewna konwencja. Podobnie mówimy "panie doktorze" to osoby, która nie zawsze jest doktorem, ale "tylko" lekarzem.

spoko

Czechowice-Dziedzice

Postów: 3429

Data: 23.08.2014; 08:48

Mi siostra kojarzy się z zakonnicami (w szpitalach też się opiekują pacjentami) nie mam nic przeciwko
wolałbym pielęgniarkę .
Myślę że to jest właściwe dla służby zdrowia

bedfordforest

csa

Postów: 104

Data: 23.08.2014; 23:18

a z tą "siostrą" to nie jest tak że kiedyś to zakonny prowadziły szpitale .

Klubowicz2014

Czechowice-Dziedzice

Postów: 66

Data: 24.08.2014; 00:02

Drodzy bracia, może być i siostra a co w tym złego ?
Nic.
Przecież wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami.

ziumok

Czechowice Dz

Postów: 1067

Data: 24.08.2014; 11:25

Tak...tak...klecho od siedmiu boleści...

Klamki idź pilnować...bo faroż na nowe nie ma...

A do brata mego Ci dalece...niedojdo...

Klubowicz2014

Czechowice-Dziedzice

Postów: 66

Data: 25.08.2014; 11:46

Niedojda ro z ciebie jest i to zapchlona i zakompleksiona bo takie bzdury piszesz .Widać odchody umysłu które produkuje twój " musk "

ziumok

Czechowice Dz

Postów: 1067

Data: 25.08.2014; 14:08

Uderz w stół a nożyce się odezwą...?

bojan1

Czechowice-Dziedzice

Postów: 28

Data: 25.08.2014; 16:10

A dlaczego Pani pielęgniarko,a czy ktoś przychodzi do hydraulika czy ślusarza mówi panie ślusarzu...śmieszne.Pani Pan a po co ,niech noszą plakietki z imieniem i nazwiskiem to można po prostu...pani Krysiu czy pani Kowalska...byłoby prościej...:)

Czeslawa

Moje Miasto

Postów: 140

Data: 25.08.2014; 19:06

Może i racja. Ale czy "Pani Krysiu", też nie będzie nadmiernym spoufalaniem się?To też może kogoś urazić. "Pani Kowalska"- to tak bardzo oficjalnie, sama nie wiem.
Dla mnie zwrot "Siostro" daje jakieś ciepło czy zaufanie. Jak to się mówi skraca dystans.(absolutnie nie mówię tutaj o braku szacunku) Ale może właśnie chodzi o wydłużenie dystansu.
Trzeba chyba pytać jak Panie pielęgniarki chcą, żeby się do nich zwracać.
Jest ich tak mało i musimy sobie je szanować.Te prawdziwe. Te zawsze będą naszymi Siostrami.

Atena

Czechowice-Dziedzice

Postów: 159

Data: 26.08.2014; 16:14

To może ja się wypowiem, jako pielęgniarka ^^ Szczerze powiedziawszy, problem z nazewnictwem "siostra" wziął się z tego że niektóre pielęgniarki uważają że jest to nazewnictwo które brzmi niepoważnie, a przecież uzyskałyśmy jakąś samodzielność zawodową. Jak dla mnie młodej pielęgniarki, jest to element historii naszego zawodu (bardzo pięknej historii), i skądś się to nazewnictwo wzięło, ja nie mam z tym problemu, dla mnie siostro brzmi dobrze, dużo lepiej niż "pani pielęgniarko". W domach opieki czy oddziałach geriatrycznych gdzie pacjenci przebywają długo, a nawet kilka lat można przejść na "pani Krysiu czy Zosiu" bo przecież się już znamy, ale dla mnie mówienie "pani Krysiu" przez pacjentów którzy są na oddziale kilka dni, jest zbytnim spoufalaniem. Tak że siostro jest dla mnie fajną formą ;)Niestety teraz jako pacjenci możecie spotykać się coraz częściej z tym problemem... sama nie wiem jakbym odezwała się do pielęgniarki gdybym była na oddziale jako pacjent.

jedrula

Czechowice-Dziedzice

Postów: 1005

Data: 26.08.2014; 18:40

Jeśli do pielęgniarki siostro to do pielęgniarza bracie .

elwa

Czechowice-Dziedzice

Postów: 78

Data: 30.08.2014; 18:43

Widziałam plakietki, na których pisało "Tylko brat mówi do mnie siostro". Osobiście zgadzam się z tym, ale nie przypiełabym sobie takiej plakietki.
Bardzo nie lubię kiedy pacjenci zwracają się do mni "siostro", ale wiem, ze to wywodzi się z historii mojego zawodu. Chciałabym, żeby pacjenci mówili po prostu "Proszę Pani; Czy mogę Panią poprosić..." Ja też zwracam się do pacjentów "Proszę Pana/Pani, Panie Nowak" bez względu na wiek, nigdy nie mówię "Panie Tomku" nawet jeśli pacjent jest moim rówieśnikiem... jeśli na Oddziale jest np. ksiądz czy jakiś lekarz też nie używam ich tytułów-zawsze to dla mnie Pan/Pani. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś do mnie powiedział z pacjentów Pani...i moje imię.

RosyKropelka

Epicentrum ;p;p

Postów: 1163

Data: 30.08.2014; 19:00

"jeśli na Oddziale jest np. ksiądz czy jakiś lekarz też nie używam ich tytułów-zawsze to dla mnie Pan/Pani. "
+++
Pani chyba żartuje.
Byłam ostatnio w szpitalu. Jedno co mnie uderzyło, to chłód bijący ze strony PAŃ PIELĘGNIAREK. Kolejny pacjent dla nich, to kolejny przerób w pracy. Może się pani wypchać, że się pani nie podoba zwrot "siostro". Mi też do Was w dzisiejszych czasach nie pasuje. Ma pani rację, poza zwrotem "Pani" wiele z was na zwrot "siostro" po prostu nie zasługuje.
a tym bardziej że jak widać nawet nie doceniacie szacunku do was, który ten zwrot za sobą niesie. Jednak nie wszystkich was to dotyczy. Są takie które na to miano zasługują i to bardzo.

Czeslawa

Moje Miasto

Postów: 140

Data: 31.08.2014; 17:47

Bardzo podoba mi się wypowiedz Ateny. Dziękuję.

elwa

Czechowice-Dziedzice

Postów: 78

Data: 10.09.2014; 02:51

RosyKropelko...nie rozumiem o co ci chodzi? Używanie zwrotu Pan/Pani + nazwisko wydaje mi się ok w stosunku do pacjentów. Chcę w ten sposób potraktować każdego indywidualnie, ale i przy tym nie zważać na ich pozycję. Nie zrozumiała Pani mojego przekazu.
Bardzo mi przykro, że ma Pani takie negatywne zdanie o pielęgniarkach. Pacjenci Wszystkie pielęgniarki wrzucają do jednego worka. Mam szczęście pracować w szpitalu, w którym żaden pacjent nie jest tylko "mocą przerobową". Nie będę Pani zapraszać, żeby to sprawdzić bo nie życzę Pani lub znajomym choroby.

Sosenka

Cz-Dz

Postów: 57

Data: 10.09.2014; 12:23

Na pewno nie siostro!! nie znam pielęgniarki która lubi jak się do niej mówi siostro

Nowi klubowicze

DzialaMY

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.24

B259

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.24

Malgorzata

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2024.03.11

BryskaAgata

cz-dz
w klubie od: 2024.03.07

Alien

Dankowice
w klubie od: 2024.02.26

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 689

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 551

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

robek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 275