Klub czecho.pl

Dowiedzieli się wszystkiego o mleku

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

5 lutego 2009

Pij mleko – będziesz wielki! – zachęcają gwiazdy sportu w znanej kampanii reklamowej. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, wynika to przecież z przynależności człowieka do gromady ssaków. Mleko jest podstawowym pożywieniem w prawie wszystkich kulturach, najpierw ludzkie, a później zwierzęce. Różnica jest jedynie taka, ze u nas głównymi jego dostawcami są krowy, ewentualnie owce czy kozy, a gdzie indziej bawoły, jaki, klacze, wielbłądy....
W ostatnim już dniu warsztatów dzieci zapoznały się bliżej właśnie z mlekiem. Rozpoznawanie dających je zwierząt sprawiło wiele radości, aczkolwiek zdarzały się zabawne pomyłki. Jednak nawet ci, którzy sądzili, ze owcy nie da się wydoić, dzięki Ani i Piotrowi szybko przekonali się, że można, co więcej – dzięki temu powstają pyszne oscypki. Inne znane produkty pochodne to na przykład sery (wśród nich mozzarella z mleka bawolego), serwatka, kefiry, jogurty, śmietana, masło i maślanka.

Aby nie poprzestawać na teorii, prowadzący zaproponowali wszystkim uczestnictwo w edukacyjnych zabawach. Pierwszym zadaniem było wcielenie się w rolę ludzi pierwotnych, którzy przed tysiącami lat udomowili pierwsze zwierzęta, także te mleczne. Dzieci wzorem pradawnych jaskiniowych artystów wymalowały na papierze cały przekrój ówczesnej i dzisiejszej fauny – z mamutami, tygrysami szablozębnymi i bizonami włącznie.

Drugie, znacznie trudniejsze już wyzwanie to zrobienie oryginalnego, naturalnego masła, takiego jakie całkiem niedawno wyrabiano prawie w każdym domu, również w Bestwinie. Wiadomo, że aby pyszne masło powstało, trzeba ubić śmietanę w maśniczce. Ale, jak pokazała praktyka- nie jest to takie łatwe, praca ta wymaga sporego wysiłku. Nie wolno ubijać ani za wolno, ani za szybko. Na szczęście udało się wyśmienicie, cały trud został jednak wynagrodzony niepowtarzalnym smakiem, jakże innym od „sklepowego”.

Trzy dni zajęć z cyklu „opowiadamy o świecie” w zgodnej opinii organizatorów i uczestników należały do jednych z najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych w Centrum Kultur, Sportu i Rekreacji. Dowodzą one, że wiedzę można z powodzeniem przybliżać także poza szkołą i nie musi się ona kojarzyć wyłącznie z klasówkami i odpytywaniem. Wręcz przeciwnie – zabawą i zaspokojeniem naturalnej ciekawości świata. Dziękujemy prowadzącym i życzymy wielu nowych, dobrych pomysłów!

S. Lewczak / CKSiR Bestwina

Powrót

Nowi klubowicze

wojtas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.28

kinga053

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.17

jolcia22

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.17

jolcia21

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.17

Agnieszka11

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.17

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 670

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 323

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270