Klub czecho.pl

Poprawa komunikacji drogowej

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

4 lutego 2009

Władze Czechowic-Dziedzic szukają rozwiązania, które udrożni komunikację w północno-wschodniej części naszego miasta. Wzmożony transport drogowy w tym obszarze gminy związany jest z intensywną działalnością gospodarczą funkcjonujących tu firm m. in. KWK Silesia, Walcowni Metali „Dziedzice”, spółki Grupy Lotos, czy powstałego niedawno Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego.
Poprawa komunikacji drogowej

Możliwość taka pojawiła się w związku z planowanym przebiegiem drogi ekspresowej S1 na odcinku Mysłowice - Bielsko-Biała. Powstanie łącznika pomiędzy drogą krajową nr 1 w okolicy węzła z ulicą Węglową a projektowaną drogą S1 zwiększyłoby dostępność komunikacyjną Czechowic-Dziedzic i wpłynęłoby na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej naszej gminy. Poprawie uległoby również bezpieczeństwo drogowe poprzez wyprowadzenie części ciężkiego transportu samochodowego z centrum miasta.

Na zaproszenie burmistrza Mariana Błachuta w dniu 22 stycznia 2009 r. w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach, Zarządu Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej, Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw S.A., Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa Przedsiębiorczości i Innowacji Sp. z o.o., przedstawiciele starostwa powiatowego oraz wójt gminy Bestwina.

Spotkanie miało charakter roboczy, a jego głównym celem było uzyskanie informacji o przedsięwzięciach realizowanych przez wyżej wymienione podmioty w kontekście infrastruktury drogowej północno-wschodniej części miasta oraz dostępu do nowopowstałego Bielskiego Parku Techniki Lotniczej. Omówiono przebieg planowanej drogi ekspresowej S1 na odcinku Mysłowice – Bielsko-Biała, podjęto temat połączenia drogowego pomiędzy DK1 w Czechowicach-Dziedzicach a S1, rozmawiano również o dostępność komunikacyjnej Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego z terenu Czechowic-Dziedzic i Kaniowa.

W trakcie dyskusji pojawiło się kilka wariantów „łącznika” mogącego polepszyć komunikację w północno-wschodnim rejonie Czechowic-Dziedzic. Możliwe wydaje się wykorzystanie ulic Węglowej i Nad Białką lub budowa nowej drogi w bliskim sąsiedztwie koryta rzeki Wisły. W dalszym przebiegu „łącznika” można by również przeanalizować alternatywnie: połączenie z drogą S1 w węźle „Stara Wieś”, połączenie z drogą S1 w węźle „Brzeszcze” lub budowę mostu na Wiśle i połączenie z drogą nr 933 na odcinku Pszczyna – Brzeszcze.

Należy jednak dodać, że omawiane propozycje, to na obecną chwilę jedynie koncepcje, które wymagają wnikliwej analizy. Konkluzją spotkania było przeświadczenie, że władze samorządowe gminy Czechowice-Dziedzice, powiatu bielskiego oraz gminy Bestwina powinny podjąć lobbujące działania u marszałka województwa śląskiego w sprawie planowania i realizacji drogi łączącej DK1 i S1, i równocześnie podjąć działania w kierunku wytyczenia i wybudowania dogodnego dojazdu do lotniska i projektowanego Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego.

Źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach / www.czechowice-dziedzice.pl

Powrót

Nowi klubowicze

Bartek85M

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.05

michal830905

Kaniów
w klubie od: 2021.09.03

Melani

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.08.03

Dimas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.13

Arass

Europa
w klubie od: 2021.07.08

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 667

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 323

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270