Klub czecho.pl

Pożegnanie z księgami wieczystymi

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

2 lutego 2009

W styczniu został zniesiony czechowicki Wydział Ksiąg Wieczystych. – Wszelkie sprawy podlegające rozpoznaniu w tym wydziale będą załatwiane w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego przy ul. Bogedaina 14 w Pszczynie – poinformowała Barbara Walkiewicz, wiceprezes pszczyńskiego sądu.
Decyzja o likwidacji ksiąg w Czechowicach-Dziedzicach została podjęta 16 grudnia 2008 roku w drodze rozporządzenia ministra sprawiedliwości. – Wydział w Czechowicach-Dziedzicach prowadzony był w systemie księgi tradycyjnej, natomiast wydział w Pszczynie jest prowadzony w systemie księgi elektronicznej – tłumaczy sędzia Barbara Walkiewicz.

– Od 1 stycznia co tydzień księgi są przewożone do ośrodka migracyjnego w Siedlcach i systematycznie wprowadzane do systemu (księgi elektronicznej). W pierwszej kolejności migrowane są te księgi, gdzie strony składają jakieś wnioski, gdzie trzeba dokonać jakichś czynności procesowych. Ksiąg w Czechowicach-Dziedzicach było ponad 27 tysięcy, więc ich wprowadzenie do systemu to kwestia miesięcy. Dlatego przejściowo mogą być problemy, może być dłuższy czas oczekiwania w sądzie – informuje.

– Jednak później dostęp do ksiąg będzie szybszy i szybciej będą realizowane wpisy. W systemie księgi elektronicznej księgi będą dostępne w każdym sądzie w kraju. Petent będzie mógł np. w sądzie w Szczecinie oglądać księgi w Czechowicach-Dziedzicach.

Władze Czechowic-Dziedzic od początku sprzeciwiały się zamiarowi likwidacji czechowickiego Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych.

– O zamiarze zlikwidowania ksiąg dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Wcześniej nas nie informowano. Od początku były to działania prowadzone w wielkiej tajemnicy przed władzami samorządowymi – komentuje burmistrz Marian Błachut, który odpowiedzialność zrzuca nie tyle na ministerstwo, co na sądy w Pszczynie i Katowicach.

– Bardzo sobie ceniliśmy obecność tego wydziału, było to korzystne dla mieszkańców i dla rozwoju gospodarczego miasta. Przypominam, że to miasto przekazało budynek przy ulicy Niepodległości na potrzeby sądownictwa. Co więcej, teraz zaproponowaliśmy, że przekażemy na potrzeby wydziału większy budynek, że będziemy go finansować, ale odrzucono nasze propozycje – mówi szef miasta.

– Ani minister, ani sądy nie kierowali się tu czynnikiem społecznym, w ogóle nie brano pod uwagę żadnych naszych argumentów, które przedstawialiśmy zarówno prezesowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach, jak i podczas rozmowy w czasie spotkania z ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości Jackiem Czają. Podjęto decyzję szkodliwą nie tylko dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bestwiny, ale także Pszczyny, bo to wszystkim utrudni dostęp do ksiąg. Na likwidacji wydziału ucierpią nie tylko mieszkańcy, ale i wielu przedsiębiorców często korzystających z tego wydziału – irytuje się Marian Błachut.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej!

Powrót

Nowi klubowicze

Bartek85M

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.09.05

michal830905

Kaniów
w klubie od: 2021.09.03

Melani

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.08.03

Dimas

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.07.13

Arass

Europa
w klubie od: 2021.07.08

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 667

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 323

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270