Klub czecho.pl

Relikt minionej epoki do wyburzenia?

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

31 sierpnia 2008

Część czechowiczan ma dosyć widoku żołnierzy Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego, stojących ramię w ramię na granitowym cokole w samym centrum miasta.
Na pamiątkę po PRL nie mogą patrzeć zwłaszcza mieszkańcy osiedla Lesisko, na którego terenie obiekt się znajduje. Woleliby, żeby zastąpił go Pomnik Wolności ku czci walczących w I wojnie światowej mieszkańców Czechowic, Dziedzic i sąsiednich miejscowości.

To przecież relikt minionej epoki. Zbyt mocno kojarzy się z czasami komunizmu, nie pasuje do rzeczywistości. Aż dziw bierze, że przetrwał tak długo - uważają mieszkańcy osiedla Lesisko. Podjęli uchwałę, by z pomnikiem Braterstwa Broni rozstać się po przeszło półwieczu.

Temat monumentu powraca jak bumerang, zwłaszcza w okolicach okrągłych rocznic jego wzniesienia. A właśnie zbliża się 55. Czarne chmury nad towarzyszami broni po raz pierwszy zaczęły gromadzić się, gdy dobili do czterdziestki. Niektórzy mieszkańcy Czechowic-Dziedzic postulowali wówczas wyburzenie wojaków albo wymianę na przykład na marszałka Piłsudskiego.

Jednak tamtą burzę wykonani z betonu żołnierze przetrwali. Przetrzymali też kolejną, która rozpętała się dziesięć lat później. W mieście znów pojawiły się głosy, że czas pomnika minął. Ale niektórzy stanęli w jego obronie. W opozycji do przeciwników utrzymywania kamiennego śladu komunistycznej przeszłości, powstała grupa, która głosiła koncepcję jego renowacji. Działał w niej m.in. zmarły przed dwoma laty Kazimierz Leśniak, jeden z uczestników budowy monumentu.

Zdania na temat pomnika są podzielone, bo nie wszystkim mieszkańcom przeszkadza. - Uważam, że na tym pomniku jest dwóch prostych żołnierzy, którzy mieli walczyć z faszyzmem. Oni się nie zajmowali żadną polityką. To byli prości ludzie, którzy dostali rozkaz. I pomnik jest na cześć takich właśnie żołnierzy - mówi Wiesław Kardaś, mieszkaniec Czechowic-Dziedzic.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Powrót

Nowi klubowicze

Biznespl

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.02.23

Tomaszex

Brak
w klubie od: 2021.02.17

Mila1990

x
w klubie od: 2021.02.01

Texuss_pro

Zabrzeg
w klubie od: 2021.01.31

parapa01

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.31

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 661

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266