Klub czecho.pl

Diagnoza problemów w naszej gminie

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

29 lipca 2008

Sporządzono „Diagnozę problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych dla gminy Czechowice-Dziedzice”. Dokument, oparty na przeprowadzonych w czerwcu badaniach, powstał na zlecenie Urzędu Miejskiego. Raport za 5,2 tys. zł opracowała firma Ekster.
Diagnoza problemów w naszej gminie

W części raportu traktującej o alkoholu stwierdzono, że co piąty mieszkaniec miasta jest uwikłany (osobiście lub przez członków rodziny) w problem alkoholowy. – Liczba uzależnionych osób dorosłych jest duża i sam problem jest wielki – komentuje Agnieszka Borowska-Paszek, p.o. kierownika biura ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom w ratuszu. Badacze zauważyli też pozytywne tendencje w tym temacie, związane m.in. ze zmianą preferencji alkoholowych (zastępowanie alkoholi wysokoprocentowych trunkami niskoprocentowymi) i dużym poziomem wiedzy o instytucjach pomagających w walce z alkoholizmem.

Analiza zagrożenia młodzieży alkoholem wykazała, że spośród 15-16-latków alkoholu nie pije zaledwie 13 procent uczniów, a wśród drugoklasistów ze szkół ponadgimnazjalnych odsetek ten wynosi tylko 3 procent. „Picie młodzieży przestaje być sporadycznym wyskokiem, a staje się obyczajem” – stwierdza się w raporcie. – Można być zaniepokojonym szybką inicjacją kontaktu młodzieży z alkoholem i tym, że alkohol jest traktowany jako lekarstwo na smutek i zdenerwowanie, co utrudnia radzenie sobie z codziennymi problemami w przyszłości – zauważa Agnieszka Borowska-Paszek.

Według badań, kontakt z narkotykami (najczęściej marihuaną) ma co siódmy uczeń trzeciej klasy gimnazjum i co czwarty drugiej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. 17 procent uczniów szkół średnich spotkało dilera w szkole, a 52 procent poza szkołą. Młodzież jest przekonana, że łatwo jest kupić narkotyki, szczególnie w dyskotece czy pubie.

Raport naświetla też kwestię problemu przemocy, wskazując, że: dzieci są na nią narażone w szkole i w domu, co piąty uczeń jest karcony w sposób niebezpieczny dla zdrowia, w połowie rodzin serwuje się wyzwiska, a w co ósmej dzieci są bite, co dziesiąty uczeń był ofiarą pobicia w szkole. – Niestety, jest przyzwolenie społeczne na przemoc i trudno jest zerwać z nawykami jej usprawiedliwiania. W tym zakresie potrzebna jest pomoc prawna, informacyjna, konsultacje i opieka nad rodzinami. Te wnioski zawrzemy w gminnym programie przeciwdziałania przemocy – wyjaśnia kierownik biura ds. profilaktyki.

Więcej w wydaniu papierowym Gazety Czechowickiej.

Powrót

Nowi klubowicze

sylwiha112

Bielsko-Biała
w klubie od: 2021.04.17

Mariusz7777

czechowice dziedzice
w klubie od: 2021.03.29

wikimiki

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.03.16

Monka28

Czechowice Dziedzice
w klubie od: 2021.03.15

ksenia

Bestwina
w klubie od: 2021.03.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 664

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 277

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270