Klub czecho.pl

Tom Gibson: To milowy krok naprzód

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

5 kwietnia 2008

To będzie pierwsza prywatyzacja działającej kopalni w Polsce. W dodatku wywalczona przez związki zawodowe, które zabiegały o sprzedaż Silesii szkockiej Gibson Group. Jeśli reaktywacja kopalni powiedzie się i stanie się ona rentowna, może inni pójdą tym tropem.
Na razie Silesia, najmniejsza kopalnia państwowa, zatrudniająca 930 osób, przynosi straty i kończy się jej węgiel. Tom Gibson, który chce ją kupić, twierdzi, że można temu zaradzić, bo zapotrzebowanie na energię z węgla jest duże i Polacy będą otwierać zamykane zakłady.

Rz: Spotkał się pan w środę z przedstawicielami Kompanii Węglowej, od której pańska firma chce kupić Silesię, a w czwartek z załogą kopalni. Jak ocenia pan te spotkania?

Tom Gibson: To milowy krok naprzód. Przewodniczący komisji przetargowej w Kompanii Węglowej zapewnił mnie, że po tych wszystkich biurokratycznych zawirowaniach (Gibson Group dwa miesiące dostarczała dokumenty, m.in. gwarancje bankowe – red.) KW będzie się starała przyspieszyć przejęcie przez nas zakładu. Dokumenty są już w ministerstwach Skarbu oraz Gospodarki, które muszą je zatwierdzić. Czas jednak negatywnie wpływa na wyniki finansowe Silesii. Zgodnie z warunkami przetargu mamy czas do końca czerwca na sfinalizowanie transakcji. Za tydzień przyjeżdżam do Polski doprecyzować kolejne szczegóły.

Rz: Kupuje pan najmniejszą w Polsce państwową kopalnię węgla kamiennego, której kończą się nieba- wem udostępnione złoża. Zakład ma co prawda kolejne 500 mln ton węgla, ale leży on pod setkami metrów kamienia. Kopalnia przynosi rocznie ok. 30 mln zł straty. Na dodatek wystawiono ją na sprzedaż za 111,5 mln zł, a pan kupuje ją za 205 mln zł. O co tu chodzi?

Tom Gibson: Zależało nam na tej kopalni. Moja firma zajmuje się projektowaniem i budowaniem elektrociepłowni, m.in. w Chinach i Rosji. Cztery lata temu okazało się, że jest taka kopalnia Silesia, która może zostać zlikwidowana, ale która ma głęboko zasoby dobrego węgla i wymaga sporych inwestycji. A my skupiamy się teraz na elektrociepłowniach opartych na węglu, wdrażając nowoczesne technologie ekologiczne. Chcemy mieć je także w Polsce, więc po co mamy kupować dodatkowo węgiel, skoro możemy mieć swój? Fakt, inwestycje będą ogromne, pochłoną 200 mln dolarów, ale to ma sens.

Rz: Czy to znaczy, że w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie znajduje się Silesia, powstanie niskoemisyjna elektrociepłownia?

Tom Gibson: Tak, za około trzy lata. Ale dopiero gdy oficjalnie przejmiemy kopalnię, będę mógł podać więcej szczegółów. Dodam, że zamierzamy wykorzy- stywać do ogrzewania metan z kopalni oraz miały najsłabszej kategorii, mamy opatentowane takie technologie.

Więcej czytaj w Rzeczpospolitej.

Powrót

Nowi klubowicze

Biznespl

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.02.23

Tomaszex

Brak
w klubie od: 2021.02.17

Mila1990

x
w klubie od: 2021.02.01

Texuss_pro

Zabrzeg
w klubie od: 2021.01.31

parapa01

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.31

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 661

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266