Klub czecho.pl

Dworzec PKP coraz bliżej miasta

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

23 grudnia 2007

– Nasz dworzec jest ohydny. Kto przyjeżdża do Czechowic-Dziedzic wieczorem, zaraz z niego ucieka – mówi Jerzy Fita, czechowicki taksówkarz. Miasto jest coraz bliżej przejęcia dworca.
Dworzec PKP coraz bliżej miasta
Czechowicki dworzec kolejowy


– Na dodatek przyplątują się jakieś podejrzane typy, prosząc o złotówkę, czy dwie na papierosy. Czy można się dziwić, że ludzie boją się naszego dworca? – dodaje taksówkarz.

Władze miasta od dawna starają się o przejęcie dworca, w ostatnich miesiącach Polskie Koleje Państwowe stopniowo dają się przekonać do tego pomysłu. Niedawno zgodę wyraziła na to jedna z kolejowych spółek, PKP Cargo, która ma swoje biura w budynku czechowickiego dworca.

– To duży krok w naszych staraniach – mówi burmistrz Marian Błachut.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to podpisanie umowy o przejęciu może nastąpić w najbliższych tygodniach.

Nic jednak za darmo. Budynek dworcowy w centrum Czechowic-Dziedzic z punktu widzenia kolei jest dochodowy: dzierżawcy pomieszczeń wnoszą pieniądze, które wystarczają na bieżące utrzymanie. Całkowicie deficytowe są za to trzy pozostałe przystanki kolejowe na terenie miasta i władze Czechowic-Dziedzic będą musiały je również przejąć. Zniknie także dług PKP wobec samorządowej kasy (opłaty lokalne i media) wynoszący ok. 900 tys. zł.

Na dodatek kolej będzie dalej urzędować w budynkach swoich stacji.

– Ale nikt nie ma zamiaru usuwać kolei z dworca. Zależy nam bowiem, aby funkcja miejsca obsługi podróżnych została rozszerzona – wyjaśnia burmistrz Błachut. Miasto jest jednym z większych węzłów kolejowych na południu, zdaniem burmistrza podróżni przyjeżdżający do Czechowic-Dziedzic powinni być godnie powitani. Liczy się bowiem pierwsze wrażenie. Restauracja i czynne toalety są oczywistością, swoje miejsce powinien tu znaleźć także punkt informacji turystycznej oraz oddział straży miejskiej, co poprawi bezpieczeństwo w całej okolicy.

– Jeżeli dworzec ma przestać straszyć ludzi, to trzeba go wyremontować. Jak 30 lat tutaj jestem, to nie pamiętam, żeby kiedykolwiek był remontowany – uważa czechowicki taksówkarz Jerzy Fita. Taki też ma zamiar burmistrz Błachut. – Są pieniądze z europejskich funduszy przeznaczonych na rewitalizację obiektów takich, jak nasz dworzec. Mamy tam poza konkursem zarezerwowane 5 mln zł na przeprowadzenie remontu. Ale trzeba się przygotować, że to nie będą jedyne wydatki, jakie nas czekają w związku z przejęciami budynków dworcowych – mówi Błachut.

super-nowa.pl

Powrót

Nowi klubowicze

Marzyciel_94

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.22

A11

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.22

FrJ

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.20

qwerty1

Czechowice
w klubie od: 2021.01.19

ASZ

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.19

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266