Klub czecho.pl

Powstała monografia straży pożarnej

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

6 grudnia 2007

Uroczystą promocję publikacji „Monografia Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Bielskiego” zaplanowano w Starostwie Powiatowym. Na spotkanie w dniu 23 listopada promujące to wydawnictwo, przybyło wielu gości, których serdecznie powitał prezes Powiatowego Zarządu OSP Jan Cholewa.
Starosta bielski Andrzej Płonka zwracając się do druhów OSP i zaproszonych gości powiedział: Zarząd Powiatowy OSP wraz z Komisją Historyczną podejmuje wiele inicjatyw zmierzających do ocalenia od zapomnienia dziejów ochotniczych straży pożarnych. Pielęgnując historię i rodzimą tradycję, utrwala i przekazuje tę wiedzę następnym pokoleniom.

Nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał znaczenie historii w życiu każdego narodu mówiąc, że kto nie dba o przeszłość i zapomina o swych korzeniach, nie troszczy się ani o dzień dzisiejszy, ani o czasy, które nadejdą po nas. Historia jest nauczycielką życia i warto czerpać z jej doświadczenia, dlatego cieszy fakt, że została wydana Monografia OSP Powiatu Bielskiego. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

Na uroczystości wręczono okolicznościowe odznaczenia wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Monografii.W gronie tym znaleźli się starosta Andrzej Płonka i wicestarosta Mirosław Szemla.

Podczas spotkania Władysław Skoczylas przewodniczący Komisji Historycznej, który koordynował powstawanie tej pracy zbiorowej podkreślił, że „Monografia” obejmuje szczegółowe dane historyczne dotyczące czterdzieści jeden drużyn OSP w naszym powiecie.

Podczas spotkania można było zapoznać się z kronikami prowadzonymi przez druhów OSP w wielu sołectwach oraz wysłuchać interesującego wykładu Małgorzaty Kiereś etnologa, antropologa i dyrektora Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Zaprezentowane kroniki zadziwiały wręcz dbałością o zachowanie dla potomnych wielu faktów historycznych z życia drużyn OSP. Sześć kronik – z Czechowic – Dziedzic, Starej Wsi, Jaworza, Bronowa, Rybarzowic i Kóz zdobyły wysokie lokaty w ogólnokrajowym konkursie kronik prowadzonych przez Zarządy OSP.

„Monografia OSP” wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy i licząca ponad 400 stron dostępna jest w Książnicy Beskidzkiej, bibliotekach gminnych powiatu bielskiego oraz w miejscowych jednostkach OSP.

Powiat

Powrót

Nowi klubowicze

Marzyciel_94

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.22

A11

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.22

FrJ

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.20

qwerty1

Czechowice
w klubie od: 2021.01.19

ASZ

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.19

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266