Klub czecho.pl

Biurokracja hamuje remont pałacu

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

3 grudnia 2007

Komplet dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia renowacji XVIII-wiecznego pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach składa się z kilkudziesięciu ekspertyz, analiz, opinii. A to dopiero początek drogi. Bo jak ktoś bierze się za remont zabytku musi uzbroić się w cierpliwość i nie bać się biurokracji.
Dawna siedziba rodu Kotulińskich, niegdysiejszych właścicieli Czechowic, to jedna z zabytkowych perełek Śląska. Jednak przez lata nikt się o nią nie troszczył. Gdyby nie nowy właściciel, miniona zima mogła być dla pałacu ostatnią. W grudniu zeszłego roku podupadłą rezydencję kupiła spółka Polplast. Zaraz po podpisaniu dokumentów nowy gospodarz zabezpieczył budynek przed mrozami, naprawił dach. - To ostatni moment, by obiekt uratować - mówi architekt Piotr Wawrzeńczyk, który z żoną opracował koncepcję prac restauratorskich pałacu i otaczającego go parku.

Projektanci zostali wytypowani w lutym. Koncepcja programowo-przestrzenna renowacji czechowickiego zabytku była gotowa w maju. Kompletowanie reszty niezbędnych dokumentów zajęło kolejnych... sześć miesięcy. Przy przygotowaniu koncepcji, a potem również projektu technicznego remontu konserwatorskiego z projektantami współpracowało około 20 ekspertów z różnych dziedzin - od mykologów (badanie zagrzybienia budynku), geologów, po sprawy techniczne związane z przyłączami wody czy gazu. - Lista ludzi zaangażowanych w przygotowanie dokumentacji pokazuje jak potężna to była robota - mówi Wiesław Zych, założyciel Polplastu.

Sporo czasu zajęło załatwianie zezwoleń na prace budowlane. Dokumenty musiały trafić do wielu urzędów, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Powrót

Nowi klubowicze

AMI15

Chełmek
w klubie od: 2020.12.05

MariaD

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2020.12.05

Kusiak70

Cieszyn
w klubie od: 2020.11.28

kate40

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.11.26

Babi00

Warszawa
w klubie od: 2020.11.22

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266