Klub czecho.pl

Powstał kodeks etyczny radnych

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

3 grudnia 2007

Radni Czechowic-Dziedzic przyjęli ”Kodeks etyczny Rady Miejskiej”. Choć nie bez walki. To, co szumnie nazwane zostało „Kodeksem” to tak naprawdę jedenaście paragrafów uchwały o zasadach właściwego postępowania radnych, a dziesięć, jeśli odliczyć ostatni paragraf mówiący o tym, kiedy uchwała wchodzi w życie. Czyli prawdziwy dekalog.
Inicjator jego wprowadzenia, przewodniczący rady Marek Kwaśny, wyjaśnia, że kodeks nie ma charakteru nakazowego. Konieczność jego przestrzegania wypływa jedynie z dobrej woli radnego.

– Jedyną sankcją za nieprzestrzeganie Kodeksu jest odpowiedzialność polityczna radnego, która ujawni się podczas wyborów – wyjaśnia Kwaśny.

Zasady dekalogu rajcowskiego mówią m.in. o konieczności „godnego reprezentowania społeczności lokalnej”, kierowania się „interesem publicznym i dbałością o dobro wspólne”, a także o badaniu i prezentowaniu spraw mieszkańców „w sposób bezinteresowny”. Kodeks nawołuje, aby w kontaktach ze środkami masowego przekazu zachować „skromność i umiar, a także właściwe proporcje i godziwe określenia”, zwłaszcza „wyrażając opinie krytyczne bądź wyrażając protest czy dezaprobatę”.

Wydawałoby się, że pod takimi słusznymi sformułowaniami każdy radny jest w stanie podpisać się obiema rękami. Jak się okazuje niekoniecznie.

– Czym właściwie kodeks różni się od zasad, jakie wyznaliśmy podczas składania uroczystego ślubowania przed rokiem? – zastanawiał się radny Fryderyk Czader. „Super-Nowej” radny powiedział, że przecież już raz przysięgał, a nic takiego nie zaszło, aby musiał ślubowanie powtarzać. – Przysięga jest ważna, nie kodeks. Do niego nikt nigdy nie zajrzy, bo po co? – mówi Czader.

Wiceprzewodniczącemu Zbigniewowi Staniszowi przeszkadza z kolei ogólnikowość dekalogu.
– Nieprecyzyjność przepisów może być wykorzystywana – uważa Stanisz. Bo choćby krytyka, musi być przeprowadzona z zachowaniem skromności i umiaru. – Czy nie będzie to oznaczało, że w ogóle krytykować nie można? – mówi.

– Ślubowaliśmy już raz, ale kodeks to rozszerzenie naszego ślubowania. To należy do standardów demokratycznej Europy – mówił przewodniczący Kwaśny.

– Niby ślubowaliśmy i to powinno wystarczyć. Ale w poprzedniej kadencji też ślubowaliśmy, a potem obserwowaliśmy zachowania, które z etyką miały niewiele wspólnego – mówił z kolei radny Zygmunt Mizera.

Dlatego zagłosował za przyjęciem Kodeksu. Razem z nim „za” głosowało 16 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

super-nowa.pl

Powrót

Nowi klubowicze

qwerty1

Czechowice
w klubie od: 2021.01.19

ASZ

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.19

klubowicz1

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.19

Wieslawa_B

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.19

paula0paulina

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.17

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266