Klub czecho.pl

Biblioteka w świecie bibuły

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

27 listopada 2007

19 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 10 zrobiło się bardzo kolorowo, a to za sprawą warsztatów bibułkarskich. Tego dnia 20 pań uczyło się rolowania bibuły, pod okiem fachowca Andrzeja Kusza, który przyjechał do nas z Bieszczad. Po niespełna trzech godzinach pracy, każda kursantka stała się posiadaczką przepięknej róży.
Biblioteka w świecie bibuły
fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Przez następne dwa dni warsztaty odbywały się kolejno w Ligocie i Zabrzegu. Tam tajniki bibułkarstwa poznawali już najmłodsi mieszkańcy naszej gminy. Uwieńczeniem trzydniowych warsztatów był wernisaż pod hasłem „Kolorowy zawrót głowy”, który odbył się 22 listopada w galerii ExLibris. Wówczas swoje prace prezentował mistrz bibułkarstwa Andrzej Kusz oraz jego adepci.

Uroczyście wystawę otwarły dyrektor MBP Ewa Kmiecik-Wronowicz wraz z dyrektorką POPP Art. Wandą Gryboś-Sznel.

Andrzej Kusz zajmuje się bibułkarstwem od 7 lat temu. Początkowo były to małe bukieciki wykonane dla najbliższych, które jak przyznaje cieszyły się dużym uznaniem. Jednak z czasem pan Andrzej bardzo mocno rozwinął swoją technikę. To właśnie z jego osobą wiąże się odrodzenie bibułkarstwa w Bieszczadach, które kilkadziesiąt lat wcześniej zaniknęło.

– Obecnie śmiało mogę powiedzieć, że w moim regionie stworzyła się solidna szkoła bibułkarstwa, która prezentuje wysoki poziom w tej dziedzinie. Ta wystawa demonstruje co można zrobić z bibuły. Są tutaj wymieszane różne style, kolorystyka. Wykorzystana została technika rolowania, cukierkowania, becikowania, ślimaczkowania, skręcania oraz tzw. wycinanka – mówił Andrzej Kusz, który jednocześnie przyznał, że do tego rękodzieła nie trzeba dużo – bibuła, taśma malarska, patyki, drut, ale najważniejsze to chęci, inwencja twórcza oraz odrobina cierpliwości. Należy podkreślić, że sam mistrz był również pod wrażeniem naszych rodzimych dzieł.

Na pożegnanie pan Andrzej wpisał w kronice pamiątkowej: „Podzieliłem się z Wami tym co lubię – to czy będziecie w tym lepsi zależy tylko od Was”. Czas pokaże jak mocno sztuka bibiułkarska zakorzeni się w naszej gminie.

Warsztaty były jednym z projektów, które zrealizowało działające od roku Czechowickie Stowarzyszenie Kultura. Swój udział w organizacji miała również Miejska Biblioteka, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art.” Finansowego wsparcia udzielił czechowicki Urząd Miasta.

MBP Czechowice-Dziedzice

Powrót

Nowi klubowicze

AMI15

Chełmek
w klubie od: 2020.12.05

MariaD

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2020.12.05

Kusiak70

Cieszyn
w klubie od: 2020.11.28

kate40

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.11.26

Babi00

Warszawa
w klubie od: 2020.11.22

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266