Klub czecho.pl

Wizyta radnych w 10 filiach MBP

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

26 października 2007

W dniu 9 października radni z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz zastępca burmistrza Jacek Puchała zapoznali się z funkcjonowaniem filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Radni odwiedzili pięć filii wiejskich (nr 9 w Zabrzegu, nr 8 w Ligocie Miliardowicach, nr 5 w Bronowie, nr 7 w Ligocie Centrum i nr 6 w Ligocie Burzej) oraz pięć filii miejskich.
Najstarszą filią wiejską MBP jest placówka w Zabrzegu, mieszcząca się w budynku poczty. Placówka ma 627 czytelników, którzy w ubiegłym roku ponad 5 tysięcy razy odwiedzili tę bibliotekę. Czytelnicy wiejskich bibliotek, to czytelnicy bardzo wierni, łącznie w ubiegłym roku wypożyczyli ponad 44 tysiące woluminów.

Kierownik filii nr 8 w Ligocie Miliardowicach Halina Dziech-Oleszewska powiedziała: – Filie na sołectwach są bardzo potrzebne. Przychodzą do nas osoby nie tylko po książki ale i po pomoc np. w redagowaniu pism urzędowych, w pisaniu tekstów, z którymi sami nie potrafią sobie poradzić. Jeśli tylko będą warunki, to wiejskie biblioteki nie zginą.
Filie biblioteczne na sołectwach mają i swoje problemy. Od wielu lat mieszkańcy Filii nr 7 w Ligocie Centrum borykają się z pokonaniem 65 schodów, które prowadzą do biblioteki. Filia mieszcząca się w budynku OSP usytuowana jest na trzecim piętrze. To spore utrudnienie szczególnie dla osób starszych. Dyrekcja MBP od wielu lat stara się o przeniesienie pomieszczeń na niższe piętra, ale jak mówi pani dyrektor E. Kmiecik Wronowicz nie ma na to zgody OSP.

Na sołectwie istnieje jedyna w gminie biblioteka szkolno-publiczna, mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 3 w Ligocie. - Zaczęliśmy od pomieszczenia, które miało zaledwie 10 m2, ale w 1997 roku udało się nam wygospodarować pomieszczenie o powierzchni 51 m2. Ponieważ biblioteka spełnia funkcję zarówno biblioteki szkolnej, jak i publicznej ma dwa wejścia jedno od strony szkolnego korytarza, dla uczniów szkoły, drugie na zewnątrz budynku dla mieszkańców Burzeja. Takie współistnienie jest bardo dobrym rozwiązaniem - powiedziała kierownik filii Małgorzata Gawełek.

Radni z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu wizytowali także filie miejskie; filie przy ul. Mazańcowieckiej, mieszczącą się w tzw. Agronomówce, filię na Lipowcu, filię w Czechowicach Południowych przy ul. Legionów, a także filię przy ul. R.Traugutta oraz filę na Kopalni. Korzystając z zainteresowania radnych filiami biblioteki dyrektor E. Kmiecik –Wronowicz poprosiła o interwencję w sprawie filii nr 1, mieszczącej się w budynku OSP Czechowice II. To duża filia o powierzchni 100 m2. Niestety nie można się do niej dostać głównym wejściem od strony ulicy Zamkowej i czytelnicy muszą wchodzić do biblioteki od strony zaplecza sklepu.

- To uciążliwość, którą można by przy odrobinie dobrej woli zarządu OSP rozwiązać – twierdzi dyrektor MBP. N remont tej filii wydaliśmy dużo własnych środków – wymieniliśmy okna zainstalowaliśmy własne ogrzewanie etażowe, odmalowaliśmy pomieszczenia. Biblioteka prowadzi aktywną działalność na rzecz lokalnego środowiska i ściśle współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 3.

Największą miejską filią MBP jest filia nr 10 na Kopalni, od pięciu lat mieszcząca się w podziemiach kościoła pw. Świętej Barbary, gdzie zajmuje powierzchnię 360 m2. Z placówki korzysta półtora tysiąca mieszkańców, którzy wypożyczyli łącznie ponad 30 tys. woluminów. W tejże filii mieści się prężnie działająca Galeria EX Libris, w której organizowane są liczne wystawy.

Kończąc wizytację filii MBP zastępca burmistrza Jacek Puchała poinformował , że został powołany zespół ds. realizacji budowy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteka zostanie wybudowana na gruntach gminnych przy ul. Niepodległości . Wstępnie ustalono, że będzie to obiekt o powierzchni około 2 500 m2.

UM Czechowice-Dziedzice

Powrót

Nowi klubowicze

Biznespl

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.02.23

Tomaszex

Brak
w klubie od: 2021.02.17

Mila1990

x
w klubie od: 2021.02.01

Texuss_pro

Zabrzeg
w klubie od: 2021.01.31

parapa01

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.31

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 661

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266