Klub czecho.pl

Parking w miejsce ''Białego Domku''?

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

6 września 2007

Blisko 90 tys. zł są gotowe wyłożyć władze Czechowic-Dziedzic, aby kupić zaniedbany teren wokół Białego Domku przy kościele św. Andrzeja. Radni domagają się w tym miejscu budowy parkingu.
Pieniądze, 87 tys. zł, to minimalna kwota, z jaką władze stają do przetargu na zakup nieruchomości. Według burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, nie tyle zależy mu na kupnie działki, co na gwarancji, że znajdzie ona odpowiedniego właściciela.

Budynek na działce przy zbiegu ul. Klasztornej i Sobieskiego – od koloru elewacji nazywany „Białym Domkiem” – zbudowano w latach 50., ale od kilkunastu lat nikt już w nim nie mieszka. Ostatni właściciel zastawił go w bankach pobierając pożyczki, od tego momentu stopniowo dom i ogród popadały w ruinę. Wiele jednak domów ma podobną historię, a jednak nie wywołują takich społecznych emocji, jak ten budynek.

– Opuszczony dom szybko stał się meliną dla pijaków i narkomanów. Z jednej strony graniczy on ze szkołą, a po drugiej stronie ulicy jest kościół. To centrum miasta, nie dość, że działy się tu gorszące sceny, to na dodatek przestało być bezpiecznie – mówi Karol Bielas, przewodniczący Rady Osiedla Centrum w Czechowicach-Dziedzicach.

Bielas od blisko dziesięciu lat zabiegał, aby nieruchomość znalazła takiego właściciela, który by o nią zadbał, likwidując melinę. Najlepszym byłby samorząd miejski, okazało się jednak, że sprawy uregulowania własności i przejęcia działki ze zrujnowanym domkiem są wyjątkowo długotrwałe. Dopiero dwa tragiczne wypadki, do jakich doszło na terenie Białego Domku przyspieszyły załatwianie formalności. Przed rokiem w odstępie dwóch miesięcy zginęło w pożarze śmieci dwóch bezdomnych.

Ostatecznie pełnomocnik banków, wierzycieli ostatniego właściciela, wystawił nieruchomość na licytację. Odbędzie się ona za kilka dni. – Jest spore zainteresowanie Białym Domkiem, więc chyba problem jej zagospodarowania się skończy – uważa radny Stanisław Pindel.

Po co więc do licytacji stają władze miasta? Według burmistrza Błachuta stając do aukcji z minimalną ceną samorząd uniknie sytuacji, gdy sprzedaż odwlecze się o kolejne miesiące, bo w ostatniej chwili wycofają się z niej inni chętni. – Wtedy nieruchomość kupimy, a w przyszłości w tym miejscu powstanie parking – wyjaśnia Błachut. – Ale będę się cieszył, gdy ktokolwiek inny wygra licytację i sensownie zagospodaruje działkę – dodaje burmistrz.

Część radnych zapowiada jednak, że w najbliższym czasie należy tak zmienić plany zagospodarowania tej części miasta, aby na tej nieruchomości mógł powstać wyłącznie parking. To na razie jedynie opinia, a nie wiążąca decyzja, może jednak przestraszyć potencjalnych inwestorów przed kupnem działki z ruiną.

– Każdy, kto staje do przetargu, ma na pewno już jakiś pomysł na zagospodarowanie. Nie przeszkadzajmy mu w tym, bo dzięki nowej inwestycji do naszej kasy wpłyną podatki – uspokajał swoich kolegów radny Zygmunt Mizera. Na ostatniej sesji radni jednogłośnie przyznali pieniądze burmistrzowi na udział w licytacji.

– Cieszę się, że nareszcie kończy się czas dzikiej meliny – powiedział nam po głosowaniu Karol Bielas.

super-nowa.pl

Powrót

Nowi klubowicze

qwerty1

Czechowice
w klubie od: 2021.01.19

ASZ

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.19

klubowicz1

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.19

Wieslawa_B

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.19

paula0paulina

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.17

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266