Klub czecho.pl

Jak bezpiecznie wyjść z długów? Podpowiadamy!

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

25 września 2020, 21:25

Od momentu, w którym rozpoczęła się pandemia COVID-19, długi Polaków wzrosły o ponad 1,2 mld zł, a liczba dłużników jest większa o ponad 30 tys. osób . To efekt lockdownu, który spowodował, że wiele osób utraciło dochody. Nawet tymczasowa przerwa w zarabianiu to prosta droga do zaległości finansowych. I Ty masz ten problem? Zobacz, co zrobić i jak mogą Cię wesprzeć firmy pomagające wyjść z długów.
Jak bezpiecznie wyjść z długów? Podpowiadamy!

Na początek najważniejsze: długi, choćby były bardzo poważne, są do przezwyciężenia. Owszem, zapewne nie spłacisz ich w kilka dni czy tygodni. Jeśli jednak tylko podejmiesz kilka prostych kroków, możesz zacząć spać spokojnie i krok po kroku wychodzić na finansową prostą. Jak to zrobić?

[h]Krok 1: określ dokładnie, ile i komu zalegasz[/h]

To tak naprawdę największe wyzwanie. Jednak warto przełamać strach, sięgnąć do ostatnio otrzymanej korespondencji i podliczyć, ile dokładnie wynoszą zaległości. Pamiętaj: opóźnienia w spłacie zobowiązań mogły za sobą pociągnąć określone konsekwencje. Pojawiły się zapewne odsetki z tytułu nieterminowych płatności, a być może dodatkowe opłaty naliczone przez wierzyciela. Ponadto musisz wiedzieć, że obsługę Twojego długu mogła przejąć firma windykacyjna. Uwaga! Tego typu podmioty to nie kancelarie komornicze, a firmy pomagające wyjść z długów na drodze polubownej.

Pamiętaj więc, że jeżeli otrzymałeś pismo od takiej instytucji, np. od Ultimo, oznacza to, że to właśnie z jej przedstawicielami powinieneś porozmawiać o warunkach spłaty zobowiązania.

[h]Krok 2: Rozłóż zobowiązanie na raty[/h]

Nawet, jeśli Twoje problemy finansowe były przejściowe i zdążyłeś się z nimi uporać, zapewne nie stać Cię na uregulowanie kilku - czy kilkunastotysięcznego długu w jednej chwili. To jednak wcale nie oznacza, że jesteś skazany na windykację na drodze sądowej czy na egzekucję komorniczą. Wystarczy, że skorzystasz z możliwości rozłożenia zobowiązania na raty.

Jest to bardzo prawdopodobne rozwiązanie - zwłaszcza, jeżeli obsługę Twojego długu prowadzi firma windykacyjna taka jak np. Ultimo. Zazwyczaj nie musisz wówczas składać specjalnego wniosku z uzasadnieniem - wystarczy uzgodnić harmonogram spłaty. Możesz to zrobić nawet on-line, logując się na portalu obsługi zadłużenia.

Pamiętaj: wysokość rat ustal na bezpiecznym dla siebie poziomie, ale takim, który pozwoli w miarę szybko zmniejszać wysokość zobowiązań. Warto zachować zdrowy rozsądek, aby mieć pewność, że nie pojawią się kolejne problemy ze spłatą.

[h]Krok 3: Zabezpiecz swoje finanse na przyszłość[/h]

Początek 2020 roku udowodnił wszystkim, że życie potrafi zaskoczyć, a nawet najbardziej stabilna sytuacja finansowa może zostać zachwiana. Dlatego, gdy już zaczniesz spłacać długi, pomyśl też o zabezpieczeniu budżetu domowego na przyszłość. Zbuduj poduszkę finansową, a więc oszczędności, które pozwolą Ci przetrwać bez zaległości w płatnościach przez minimum 6 miesięcy. To również proces, który potrwa. Warto jednak włożyć w niego wysiłek i nieco zacisnąć pasa - po to, aby spać spokojnie i nie martwić się o siebie oraz o swoich najbliższych.

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 650

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266