Klub czecho.pl

[Szlaki górskie] Wizyta w "domu Baby Jagi". Wędrujemy na Luboń

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

20 września 2020, aktualizacja: 21 września 2020, 5:55

W ramach naszego cyklu [url=https://www.czecho.pl/wiadomosci/tag/2983]szlaki górskie Beskidów[/url] prezentujemy kolejną propozycję. Dzisiaj chcemy zabrać Was na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym.
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim · fot. www.lubon.pttk.pl


Luboń Wielki to najwybitniejszy szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, nazywany przez miejscowych Biernatką. Jego wysokość to 1022 metry nad poziomem morza.

Naszą wędrówkę na Luboń Wielki rozpoczniemy w Rabce Zdroju, a konkretnie w części tej miejscowości o nazwie Zaryte. Według map Google z Czechowic-Dziedzic możemy dotrzeć tam samochodem w ponad dwie godziny.

wschód słońca, beskidy
Wschód słońca widziany z Lubonia Wielkiego · fot. www.lubon.pttk.pl


W Rance Zaryte wchodzimy na szlak o kolorze zielonym, którym będziemy wędrować ponad dwie godziny. Suma podejść, jaką pokonamy, to 530 metrów.

Na samym szczycie Lubonia Wielkiego znajduje się schronisko PTTK, wybudowane w 1931 roku, które przez wielu turystów jest nazywane "Domkiem Baby Jagi" ze względu na swój ciekawy kształt. Do budowy przystąpiono w czerwcu 1930. Projekt obiektu opracował Jerzy Czoponowski i prof. Stanisław Dunin-Borkowski. Budowę sfinansował oddział ze środków własnych, pomocy Ministerstwa Robót Publicznych oraz zbiórek i składek.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
Wnętrze schroniska PTTK na Luboniu Wielkim · fot. www.lubon.pttk.pl


Jak wiele schronisk w Beksidach, również i to na Luboniu Wielkim odegrało ważną rolę podczas II wojny światowej. W jej trakcie obiekt był dalej prowadzony przez Karolinę i Józefa Kaleciaków. Pod koniec wojny, od sierpnia do późnej jesieni 1944, schronisko stało się bazą dla partyzantów Armii Krajowej. Szczęśliwie uniknęło spalenia przez Niemców, którzy w drugiej połowie 1944 przystąpili do działań, zmierzających do likwidacji oddziałów partyzanckich. Obiekt został uratowany dzięki odwadze i determinacji Karoliny Kaleciak.

Obok obiektu znajduje się radiowo-telewizyjna stacja nadawcza. Została ona wybudowana w 1961 r. w celu umożliwienia transmisji mistrzostw świata FIS w Zakopanem.

beskidy
Widoki z Lubonia Wielkiego · fot. www.lubon.pttk.pl


Góra porośnięta jest w dolnej części lasami świerkowo-jodłowymi, górą buczyną karpacką. Rozległy i silnie zalesiony Luboń Wielki stanowił w czasie II wojny światowej dobre schronienie dla partyzantów. W połowie długości Czarnego Potoku, w tzw. Jamach posiadali oni dobrze zamaskowany schron ziemny, a obok niego drewniany barak.

mp / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 651

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266