Klub czecho.pl

Kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii"

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

1 września 2020, aktualizacja: 1 września 2020, 16:15

W minioną środę, 26 sierpnia [url=https://www.czecho.pl/wiadomosci/31030-asfalt-zamiast-kostki-kamiennej-ulica-gornicza-doczeka-sie-remontu]informowaliśmy[/url], że Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej ogłosiło przetarg na remont ulicy Górniczej na wysokości czechowickiej "Kolonii", polegający na zamianie nawierzchni z kostki kamiennej na asfalt. W komentarzach na naszym portalu oraz na naszym Facebooku rozgorzała dyskusja o zasadności tej inwestycji. O jej szczegóły postanowiliśmy zapytać w Zarządzie Dróg Powiatowych, pod który podlega ta droga.
os. Kolonia
Kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii" · fot. czecho.pl


Przypomnijmy, według przetargu ulica Górnicza doczeka się remontu w postaci wymiany kostki kamiennej na nawierzchnię asfaltową. Wzbudziło to wątpliwości naszych czytelników, którzy zwrócili uwagę między innymi na fakt, że obecna nawierzchnia nadaje klimat "Kolonii". - Szkoda, kostka robiła klimat tej ulicy - zwraca uwagę nasz czytelnik o nicku "Rav". - Przecież kostka zabytkowa ładniejsza niż sztuczny asfalt - wtóruje mu inny internauta.

O szczegóły inwestycji postanowiliśmy zapytać w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Okazuje się, że kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii", a zgodę na wymianę nawierzchni wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej. Jest jednak pewien warunek. - Katowicki WUOZ uzgodnił naprawę przedmiotowego odcinka ul. Górniczej w technologii ułożenia nawierzchni asfaltowej zastrzegając warunek, iż materiał rozbiórkowy tj. istniejąca kostka granitowa winna być zachowana i wykorzystana wtórnie w obszarze zabytkowej "Kolonii" - tłumaczą urzędnicy.

PocztowkaZCzechowic,Czechowice,CzechowiceDziedzice,PocztowkaZCzechowic,Kolonia,KWKSilesia,LoveCzech
Kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii" · fot. czecho.pl


- Zakres planowanego zadania obejmuje wykorzystanie w części przedmiotowej kostki do wykonania m.in. zjazdów do budynków "Kolonii" (w granicach pasa drogowego) oraz cieku przykrawężnikowego. Ponadto ponownie planuje się zabudowę krawężników kamiennych pochodzących z rozbiórki - zwraca uwagę Zarząd Dróg Powiatowych. - Pozostała część niewykorzystanej kostki zostanie zdeponowana w miejscu wskazanym przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach - dodaje.

Warto też zauważyć, że mieszkańcy kamienic w ciągu ulicy Górniczej na wysokości "Kolonii" sami ubiegali się o zamianę nawierzchni z kostki kamiennej na asfalt, co potwierdził nam ZDP. - Inicjatorem tego remontu w takim zakresie są głównie mieszkańcy tego osiedla skarżący się na uciążliwości przejeżdżających samochodów po tej kostce - zwraca uwagę Zarząd Dróg Powiatowych.

mp / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 651

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266