Klub czecho.pl

Wystawa "Architektura na Śląsku Cieszyńskim w międzywojniu"

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

25 sierpnia 2020, 11:19

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wystawę fotografii "Architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym", która będzie eksponowana w galerii MDK od 4 do 30 września. Jej wernisaż odbędzie się 4 września o godzinie 17.00.
Wystawa "Czechosłowacka i polska architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym / Československá a polská architektura na T?šínském Slezsku v meziválečném období" to unikalna opowieść o architekturze dwóch krajów skupiającej się na jednym terenie. Archiwalne fotografie pokazują splendor, urodę oraz wysoką jakość artystyczną gmachów użyteczności publicznej, które powstały po polskiej i po czeskiej stronie. Możemy podziwiać wybrane gmachy urzędów, szpitali, kościołów, osiedli mieszkaniowych, kamienic oraz willi, z towarzyszeniem polsko-czeskich opisów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie prezentujące budynki z okresu międzywojennego, znajdujące się na terenie naszego miasta.

Ekspozycja powstała w ramach projektu wydawnictwa Ducatus Tesinensis zrealizowanego przy współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Integralną częścią projektu, oprócz wystawy, jest bogato ilustrowany dwujęzyczny album pod tym samym tytułem. Jego autorami są Mariusz Makowski i Przemysław Czernek, którzy od wielu lat prowadzą badania nad dziedzictwem Śląska Cieszyńskiego. Przemysław Czernek jest historykiem sztuki i pracownikiem Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, a Mariusz Makowski (1958-2019) był historykiem, działaczem społecznym, prezesem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i kustoszem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Zgromadzony materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Archiwum Ziemskiego w Opawie, Towarzystwa Miłośników Czechowic-Dziedzic, kilku innych instytucji oraz osób prywatnych.

Wystawa będzie prezentowana w galerii MDK od 4 do 30 września. Wernisaż zaplanowano na 4 września na godzinę 17.00. Wstęp wolny!

Organizatorzy:
Biblioteka Śląska w Katowicach
Dział Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach
MDK Czechowice-Dziedzice
Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach
Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Wystawa architektura śląska cieszyńskiego


ar / czecho.pl, źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 651

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266