Klub czecho.pl

[Szlaki górskie] Wędrujemy na Wielką Rycerzową

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

23 sierpnia 2020, aktualizacja: 24 sierpnia 2020, 6:23

W ramach naszego cyklu [url=https://www.czecho.pl/wiadomosci/tag/2983]szlaki górskie Beskidów[/url] prezentujemy kolejną propozycję. Tym razem chcemy zabrać Was na Wielką Rycerzową w Beskidzie Żywieckim.
Wędrujemy na Wielką Rycerzową
Wędrujemy na Wielką Rycerzową · fot. Bacówka PTTK na Rycerzowej


Wielka Rycerzowa to szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. Sam szczyt liczy 1226 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność to 196 metrów.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy tuż obok drewnianego kościoła p.w. Niepokalanego Serca NMP w Soblówce. Znajduje się tutaj niewielki parking dla samochodów. Kilkaset metrów od tego miejsca znajduje się również sklep, w którym możemy zaopatrzyć się w prowiant i napoje, niezwykle potrzebne w czasie górskich wędrówek.

Wnętrze bacówki na Rycerzowej
Wnętrze bacówki PTTK na Rycerzowej · fot. Bacówka PTTK na Rycerzowej


Aby dotrzeć na Wielką Rycerzową, czyli cel naszej wędrówki, musimy wejść żółty, którego początek znajduje się własnie obok kościoła w Soblówce. Sam szlak nie jest specjalnie wybitny, dlatego nie powinien on nastręczyć problemów nawet najmniej wytrawnym turystom. Sama trasa do bacówki PTTK na Rycerzowej zajmuje, według mapy umieszczonej na portalu www.szlaki.net.pl, godzinę i 45 minut.

Po wędrówce drogą oznaczoną kolorem żółtym warto zatrzymać się na dłużej w bacówce PTTK na Rycerzowej. Jest to miejsce dość klimatyczne mimo tego, iż jak na obiekt PTTK jest on dość młody. Schronisko zostało wybudowane według projektu Stanisława Karpiela i otwarte uroczyście 14 września 1975. Pierwotnie istniał projekt przetransportowania gotowej, złożonej bacówki helikopterem z Soblówki na halę. Ostatecznie okazał się on niewykonalny z powodów technicznych. Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji.

Sam szczyt Wielkiej Rycerzowej znajduje się kilkaset metrów od bacówki. Aby na niego wejść, należy kierować się szlakiem czerwonym. Po zdobyciu wierzchołka możemy wrócić do Soblówki szlakiem żółtym. Mamy też możliwość powrotu szlakiem czarnym, który jest jednak dłuższy od żółtego. Sama wędrówka (nie licząc postojów w bacówce oraz na szczycie) zajęła nam w sumie trzy i pół godziny przy pokonanych 11,2 kilometrach trasy.

mp / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 650

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266