Klub czecho.pl

Co może policja? Nowy projekt edukacyjny policji dla obywateli

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

22 sierpnia 2020, aktualizacja: 24 sierpnia 2020, 8:12

Policja uruchomiła projekt informacyjno-edukacyjny dla obywateli pt. "Czy wiesz, że?" Formuła jest bardzo prosta - osoby zainteresowane przesyłają pytania, a przedstawiciel służb na nie odpowiada.
Policja, policjant, dzielnicowy, czapka, mundur
"Czy wiesz, że?" - nowy projekt edukacyjny policji dla obywateli · fot. KWP Katowice


Na tej stronie internetowej pragniemy informować czytelników portalu o wszystkich zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w tych obszarach, za które odpowiada Policja. Formuła projektu sprowadza się do stawiania pytań i udzielania krótkich odpowiedzi z wielu dziedzin, czasem także tych nie związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem, lecz ciekawostkami z historii Policji oraz ludzi, którzy ją tworzyli - piszą na policyjnym portalu współautorzy projektu.

A oto przykładowe dwa pytania i odpowiedzi:
Czy wiesz, że policjanci mają prawo nagrywać obraz i dźwięk podejmując interwencję w miejscu prywatnym?
- Policjanci wezwani na interwencję związaną na przykład z zakłóceniem ciszy nocnej w mieszkaniu mają prawo włączyć kamerę służbową umieszczoną na mundurze i nagrywać cały przebieg wydarzeń. W miarę możliwości policjanci uprzedzają o fakcie rejestracji osobę, wobec której podejmowane są czynności służbowe. Policjant powinien uruchomić nagrywanie przed podjęciem interwencji i wyłączyć nagrywanie po jej zakończeniu. Wizerunki osób nie mogą być jednak zamieszczane w Internecie lub udostępniane osobom prywatnym. Na rejestrowanie interwencji pozwala polskie prawo - art. 15 pkt 5b ustawy o Policji.

Czy wiesz, że legitymacja służbowa policjanta jest dokumentem, który upoważnia go m.in. do dokonania przeszukania Twojego mieszkania?
- W wielu scenach filmów sensacyjnych i kryminalnych widzimy obrazy kiedy policjanci stają w drzwiach mieszkania i okazują prokuratorski nakaz przeszukania. Podobnie jest w Polsce. Wejście do czyjegoś domu, garażu czy domku letniskowego wymaga odpowiedniej zgody sądu lub prokuratora.
W wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nakazujące przeprowadzenie przeszukania nie mogło zostać wydane, policja może je przeprowadzić, okazując nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową.

Własne pytania można wysyłać do lidera projektu - młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, pełnomocnika komendanta głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

mp / czecho.pl, źródło: UM Bielsko-Biała

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 651

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266