Klub czecho.pl

13,5 miliona złotych na ekologię. Gmina złożyła wniosek

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

17 sierpnia 2020, aktualizacja: 23 sierpnia 2020, 18:03

13,5 miliona złotych - tyle kosztować ma realizacja projektu pod nazwą "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice". Duża część tej kwoty, bo 10 milionów złotych ma pochodzić z tzw. "funduszy norweskich", o które włodarze gminy właśnie ubiegają.
Plac Jana Pawła II, fontanna, Urząd Miejski
Plac Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Gmina Czechowice-Dziedzice złożyła wniosek o pozyskanie środków z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 - Program "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu", w ramach którego miasta mogą się ubiegać o dofinansowanie do projektów łagodzących skutki zmian klimatycznych oraz adaptację do nich. Ze zwanych potocznie "funduszami norweskimi" środków czechowicki samorząd chce sfinansować realizację zadania pn. "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice".

- W ramach tego projektu zaplanowaliśmy cały szereg powiązanych ze sobą działań, dotyczących szeroko rozumianego rozwoju terenów zielonych oraz lepszego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie naszego miasta. Projekt, o którego dofinansowanie aplikujemy, obejmuje aż osiem różnych zadań - informuje Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Ogrody deszczowe
Ogrody deszczowe · fot. https://www.facebook.com/marianblachutburmistrz


W ramach projektu czechowicki samorząd planuje budowę urządzeń oraz zbiorników retencyjnych w trzech rejonach: ulicy Wodnej, ulic Weneckiej/Piasta oraz ulic Zamkowej/Kopernika. To kontynuacja działań związanych z retencjonowaniem wody, które już zostały podjęte w gminie. - Wodę opadową chcemy jednak zatrzymywać nie tylko w zbiornikach, ale w samym gruncie. Stąd kolejne - nowatorskie w skali kraju, a wykorzystywane w Norwegii rozwiązanie - tworzenia ogrodów deszczowych. W ramach projektu w różnych rejonach naszego miasta ma powstać sześć takich ogrodów, które dzięki specjalnie przygotowanemu i wyprofilowanemu gruntowi oraz roślinności, działają jak "gąbki", absorbujące i powoli uwalniające wodę - informuje czechowicki samorządowiec.

Ważnym elementem ekologicznego projektu będzie utworzenie tzw. zielonych wysp, czyli zupełnie nowych, zadrzewionych terenów. Do obsadzenia drzewami (rodzimych gatunków i okazałych rozmiarów) samorząd wytypował sześć gminnych działek, o łącznej powierzchni około 3,8 hektara (przyległych do DK-1 oraz ulic: Cienistej, Cmentarnej, Wierzbowej, Wodnej, Zajęczej i Starowiejskiej), na których planuje posadzić ponad dwa tysiące nowych drzew. Zielone wyspy powstaną na terenach wyłączonych z jakiejkolwiek działalności, więc posadzone na nich drzewa dożyją tam sędziwego wieku.

Zielone wiaty przystankowe
Zielone wiaty przystankowe · fot. https://www.facebook.com/marianblachutburmistrz


W ramach projektu gmina Czechowice-Dziedzice chce również wybudować zielone wiaty autobusowe, w których ściany wkomponowana zostanie naturalna roślinność. Powstanie również szlak pieszo-rowerowy pomiędzy ulicami Falistą i Bestwińską. Uzupełnienie całości będzie stanowiła kampania edukacyjno-informacyjna.

- Realizacja tego śmiałego projektu ma kosztować blisko 13,5 miliona złotych. Takich pieniędzy w budżecie nie mamy, dlatego zdecydowaliśmy sięgnąć po środki z "funduszy norweskich", w ramach których mamy szanse pozyskać zdecydowaną większość tej kwoty, bo blisko 10 milionów złotych. Nie będzie to zdania łatwe, ale mogę zapewnić, że spróbujemy powalczyć o te pieniądze! Jeśli się powiedzie, zrealizujemy nasz zielono-niebieski projekt w latach 2021-2024. Mam nadzieję, że będzie to mocny początek działań, które na wiele lat ugruntują wizerunek Czechowic-Dziedzic jako miasta zielonego, przyjaznego mieszkańcom i środowisku - podsumowuje Błachut.

mp / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 650

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266