Klub czecho.pl

Skutecznie psują opinię Ośrodka Pomocy

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

26 czerwca 2007

Na działalność czechowickiego Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie cieniem kładą się wybryki kilkoro jego podopiecznych.
– Chłopcy w wieku od 12 do 18 lat, w sumie niewielka część naszych wychowanków, niestety robią ośrodkowi złą opinię – przyznaje Krzysztof Wawrzyczek, dyrektor placówki. Nałogowe palenie tytoniu jest najmniejszym problemem wychowawczym. Bo do tego dochodzi upijanie się alkoholem, a ostatnio wąchanie kleju. Z obawy o życie jednego z odurzonych podopiecznych ośrodka, niedawno wzywano pogotowie. Powszechne są długotrwałe ucieczki tak ze szkoły, jak i z ośrodka. Notuje się częste kradzieże, głównie w hipermarketach. Jakiś czas temu głośno było o kradzieży w jednym z czechowickich kiosków. Zdarzają się akty agresji – i w ośrodku, i poza nim. Do tego dochodzi nieprzyzwoite i wulgarne zachowanie, szczególnie mocno odczuwane w szkołach.

– Wszystkie te problemy dotyczą kilku młodych ludzi, co nie zmienia faktu, że cierpią na tym wszyscy ich koledzy. Przez to ludzie obdarzają naszych podopiecznych mniejszym zaufaniem – uważa szef placówki.

Często wini się ośrodek przy ulicy Legionów za to, że nie rozwiązuje problemów wychowawczych. – Ależ my robimy wszystko, co tylko możemy, na co pozwala nam prawo – zapewnia Krzysztof Wawrzyczek. A wedle prawa każde upicie się, ucieczkę, kradzież, pobicie i wiele pomniejszych wykroczeń wychowawcy są zobowiązani zgłaszać na policję.

Popełnianie wykroczeń czy przestępstw przez nieletnich nie uchodzi uwadze Temidy. Najmniejszy wybryk jest zgłaszany w sądzie rodzinnym, tak, że nawet nastolatek potrafi sobie zasłużyć na plik kartek, opisujących jego niezgodną z prawem „karierę”. Za nim jednak nieletniego dosięgnie kara, mija nawet pół roku. Zdarza się, że po rozprawie sądowej młodzi zostają kierowani do zamkniętych ośrodków resocjalizacyjnych od Wrocławia, przez Łódź, aż do Szczecina. We wrześniu ubiegłego roku czworo spośród wychowanków decyzją sądu zostało przeniesionych, a obecnie czworo następnych oczekuje na wolne miejsce w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych.

Więcej czytaj w Gazecie Czechowickiej.

Powrót

Nowi klubowicze

sylwiha112

Bielsko-Biała
w klubie od: 2021.04.17

Mariusz7777

czechowice dziedzice
w klubie od: 2021.03.29

wikimiki

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.03.16

Monka28

Czechowice Dziedzice
w klubie od: 2021.03.15

ksenia

Bestwina
w klubie od: 2021.03.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 664

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 277

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270