Klub czecho.pl

Co dalej z odkomarzaniem? Czechowicki UM informuje

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

11 sierpnia 2020, aktualizacja: 16 sierpnia 2020, 19:53

Mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice zwracają uwagę na szczególną aktywność komarów na jej terenie. Jakie działania podejmuje czechowicki Urząd Miejski, aby zmniejszyć plagę tych owadów?
Wkrótce akcja odkomarzania
Co dalej z odkomarzaniem? Czechowicki UM informuje


- W związku z pytaniami ze strony mieszkańców, dotyczącymi możliwości przeprowadzenia zabiegów odkomarzania na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice informujemy, iż na terenie gminy prowadzone są prace dotyczące ograniczania populacji komarów w oparciu o biologiczną metodę zwalczania komarów, która polega na stosowaniu biologicznych preparatów do środowiska wodnego, w celu likwidacji larw komarów - informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

- W taki sposób z komarami walczymy w Czechowicach-Dziedzicach od 2014 roku. Już wtedy opracowany został program zwalczania komarów na terenie naszej gminy, obejmujący prowadzenie monitoringu miejsc lęgowych komarów, czyli wszelkich zastoisk wodnych, sadzawek i stawów, w których rozmnażają się komary. Trzeba bowiem pamiętać, że latające osobniki dorosłe - najbardziej uciążliwe dla ludzi - to tylko ostatnie stadium rozwojowe komarów. Trzy pierwsze - jaja, larwy i poczwarki - żyją w wodzie. Na podstawie prowadzonego monitoringu stosowane są preparaty biologiczne, podawane bezpośrednio do środowiska wodnego, celem likwidacji jaj i larw komarów i meszek. To metoda skuteczna i zarazem najbardziej bezpieczna dla ludzi i środowiska - zwraca uwagę czechowicki samorząd.

Mieszkańcy mogą zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa utrzymujące się przez dłuższy czas rozlewiska wodne, będące siedliskiem wylęgania się komarów, znajdujące się na terenach ogólnie dostępnych, położonych w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej - tel. 32 2147100.

- Preferowanymi metodami ograniczania populacji komarów są też metody polegające na wykorzystaniu naturalnych wrogów komarów. Do naturalnych wrogów komarów zaliczane są ptaki owadożerne - głównie jerzyki i jaskółki oraz nietoperze, a także m.in. drobne ryby karpiowate i drapieżne skorupiaki. W roku bieżącym Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach zakupił i rozdysponował 200 stanowisk lęgowych dla jerzyków. Również w roku przyszłym planowany jest kolejny zakup budek lęgowych dla tych ptaków. W ciągu doby jeden jerzyk jest w stanie upolować do 20 tysięcy owadów - głównie komarów i meszek - podkreśla czechowicki UM.

mp / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 650

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266