Klub czecho.pl

ABW zatrzymało wiceprezesa rafinerii

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

30 maja 2007

Były wiceprezes, a obecnie szef działu umów Rafinerii Lotos Czechowice, jest podejrzany o współpracę z mafią paliwową. We wtorek został zatrzymany w swoim domu w Bielsku.
Andrzej Ż. był jedną z najbardziej znany postaci branży paliwowej na południu Polski. Przez wiele lat kierował biurem kontroli i nadzoru Rafinerii Lotos Czechowice, potem był jej wiceprezesem odpowiedzialnym za finanse. Wczoraj nad ranem do bielskiego domu biznesmena wkroczyli oficerowie ABW z Katowic.

- Na razie mogę powiedzieć tylko, że Ż. jest podejrzany o współpracę ze zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się nielegalną produkcją paliwa - potwierdził "Gazecie Wyborczej" prokurator Jerzy Balicki, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Według "GW" Andrzejowi Ż. przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz korupcji. Według śledczych miał przyjąć od gangsterów co najmniej 100 tys. zł łapówek w zamian za kontrakty na nieograniczone dostawy komponentów do nielegalnej produkcji benzyny i oleju napędowego. Prokuratorzy nie wykluczają, że dzielił się pieniędzmi z pozostałymi członkami zarządu czechowickiej rafinerii. - W środę zapadnie decyzja, czy złożymy wniosek o tymczasowe aresztowanie pana Ż. - zapowiedział Balicki.

Nieoficjalnie wiadomo, że dowody wskazujące na współpracę Rafinerii Lotos Czechowice z mafią paliwową zdobyto parę miesięcy temu po zatrzymaniu dwóch śląskich biznesmenów. Mieli oni pośredniczyć w transakcjach pomiędzy gangsterami a kierownictwem rafinerii. Obaj mężczyźni załatwiali kontrakty na kupno produkowanej tam i nieobjętej akcyzą benzyny lakierniczej, benzyny nieodsiarczonej czy też komponentów do produkcji oleju napędowego. Wyjeżdżające z Czechowic transporty chemikaliów trafiały do firm kontrolowanych przez mafię. Produkowano z nich paliwo, sprzedawane potem w całej Polsce. W grę wchodzą dziesiątki milionów litrów nieobjętej akcyzą benzyny. Śledczy wyliczyli, że Skarb Państwa stracił na tym ponad 200 mln zł.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Powrót

Nowi klubowicze

sylwiha112

Bielsko-Biała
w klubie od: 2021.04.17

Mariusz7777

czechowice dziedzice
w klubie od: 2021.03.29

wikimiki

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.03.16

Monka28

Czechowice Dziedzice
w klubie od: 2021.03.15

ksenia

Bestwina
w klubie od: 2021.03.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 664

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

Clarence_Boddicker

Kraków
komentarzy: 277

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270