Klub czecho.pl

PG Silesia: będzie spotkanie zarządu czechowickiej kopalni z rządem

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

28 maja 2020, aktualizacja: 30 maja 2020, 19:04

Problem potencjalnego zamknięcia PG Silesia z końcem 2021 roku został poruszony podczas sesji czechowickiej Rady Miejskiej we wtorek, 26 maja. Ważne informacje w tym temacie przekazali radnym burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut oraz radny PiS, Wojciech Leśny.
Jak przekazał burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, doszło już do spotkania burmistrza oraz starosty Powiatu Bielskiego, Andrzeja Płonki, z zarządem czechowickiej kopalni. - Zarząd PG Silesia zwrócił się o pomoc. Tylko że ta pomoc przekracza nasze możliwości, bo ona ma bardziej charakter polityczny - powiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic. - Wystosowano prośbę do rządu polskiego o spotkanie w tej sprawie. Do dnia dzisiejszego nie ma odpowiedzi. I była do nas prośba, czy nie moglibyśmy doprowadzić do takiej rozmowy, bo właściciel ma taki zamiar, jeśli chodzi o zamknięcie kopalni. Już dzisiaj ogranicza przygotowywanie ścian do dalszego wydobycia i wnoszenia nowych nakładów wiedząc, że w ciągu dwóch lat kopalnia może być zamknięta. Do dnia dzisiejszego nie ma odzewu odnośnie rozmów z rządem - dodaje Marian Błachut.

- My jako samorządowcy nie mamy tutaj możliwości wsparcia kopalni w tych działaniach, natury gospodarczej. Natomiast wyłączne, mając na uwadze czynnik społeczny, że może być pozbawionych pracy 2000 osób, i tym samym koszty społeczne będą ogromne, czy nie lepiej byłoby zastosować inne działania, takie, które pozwoliłyby na to, aby utrzymać tę kopalnię - zwraca uwagę czechowicki samorządowiec. Marian Błachut zwrócił też uwagę na fakt, iż kopalnia rocznie wpłaca do budżetu ponad 100 milionów złotych. Pieniądze te wpływają głównie do budżetu państwa.

Wojciech Leśny, czechowicki radny Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że spotkanie zarządu PG Silesia oraz przedstawicieli rządu jest już ustalone. - Bezpośrednio do mnie zwrócił się przewodniczący "Solidarności" PG Silesia, Grzegorz Babij. I to nie pierwszy raz. Pomagaliśmy wcześniej między innymi w pozyskaniu koncesji na dalsze wydobycie. W pomoc Silesii zaangażowani są wiceminister Puda, wiceminister Szwed, pozostali parlamentarzyści i radni, do których zwróciła się Solidarność. Do pierwszego spotkania Jonasza Drabka, wiceministra aktywów państwowych ze stroną społeczną, czyli panem Babijem, przewodniczącym Solidarności na PG SILESIA oraz Markiem Boguszem szefem struktur Solidarności na Podbeskidziu już przecież doszło - mówi czechowicki radny.

- Co do spotkania zarządu PG Silesia, takie spotkanie ma się odbyć także z ministrem Jonaszem Drabkiem, który jest odpowiedzialny za górnictwo. Być może pośrednio będzie w tym spotkaniu uczestniczył minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wiemy, że ze względu na kwarantannę nie będzie możliwe spotkanie twarzą w twarz. Także uspokajam zarówno mieszkańców, pracowników kopalni i Pana burmistrza. Rozmowy odbędą się w najbliższym czasie - powiedział radny Wojciech Leśny.

mp / czecho.pl

Powrót

Nowi klubowicze

Cze_Dze

Centrum
w klubie od: 2020.07.11

Wiki1--

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.07.09

grzegorz1005

Niemcy Stuttgart
w klubie od: 2020.07.05

AKO

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.06.29

charisma

Bestwina
w klubie od: 2020.06.23

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 634

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266