Klub czecho.pl

Służba w policji zamiast wojska

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

23 kwietnia 2007

Członkowie pododdziału służby kandydackiej w Bielsku-Białej zachęcają młodych mężczyzn do odbywania zasadniczej służby wojskowej w jednostkach prewencji policji. Już od 17 kwietnia spotykają się z maturzystami z powiatu bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, żeby podzielić się wiedzą o korzyściach, jakie płyną z takiej formy przeszkolenia. Dla młodzieży zamieszkałej w stolicy Podbeskidzia została też przygotowana specjalna audycja w lokalnej telewizji kablowej.

- Pomysł wyszedł od naszych kadetów pochodzących z mniejszych miejscowości. W rozmowach z przełożonymi podkreślali, że niewiele osób spoza dużych miast wie o takiej formie odbycia służby zasadniczej - mówi Robert Socha, dowódca Pododdziału Służby Kandydackiej Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. - Ci, którzy szkolą się teraz, dowiedzieli się o takiej możliwości od znajomych policjantów. Twierdzą jednak, że zainteresowanych na pewno jest więcej.

Pracownicy jednostki postanowili skontaktować się przede wszystkim z większymi szkołami ponadgimnazjalnymi w powiatach: bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Do wszystkich nie zdążą dotrzeć, bo matury wkrótce się zaczynają, ale mają nadzieję, że kilkuset młodych ludzi uczestniczących w spotkaniach podzieli się wiedzą ze swoimi kolegami, znajomymi, rodzeństwem.

- Służba poborowych w formacjach uzbrojonych, ale nie wchodzących w skład sił zbrojnych, czyli w policji i straży granicznej, jest równoznaczna z zasadniczą służbą wojskową - przypomina Robert Socha. - Trwa 12 miesięcy, a kadeci mogą się sprawdzić podczas patroli na ulicach, przy zabezpieczaniu imprez masowych, na przykład meczów i koncertów. A może trafią do policyjnej kompanii honorowej. Zimą ci, którzy jeżdżą na nartach, pilnują też górskich stoków.

Kadeci przechodzą 2,5-miesięczne szkolenie podstawowe i 9,5-miesięczną praktykę zawodową. Potem chętni mogą przystąpić do uproszczonej procedury kwalifikacyjnej do służby w policji (nie dotyczy ich test wiedzy ogólnej oraz test sprawnościowy).

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Powrót

Nowi klubowicze

basmix

cz
w klubie od: 2020.10.06

podlewskawbd

Zgorzelec
w klubie od: 2020.10.05

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 651

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266