Klub czecho.pl

Bronisław Chrobak laureatem Nagrody im. księdza Londzina

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

13 listopada 2019, aktualizacja: 17 listopada 2019, 14:04

Laureatem tegorocznej XXI edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina został Bronisława Chrobak, nominowany przez samorząd gminy Wilamowice.
Bronisław Chrobak laureatem Nagrody im.księdza Londzina - 08.11.2019 · fot. Jarosław Jesionka / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

  • Strona
  • 1
  • 2Uroczystość wręczenia Nagrody miała miejsce 8 listopada w Bielskim Centrum Kultury. I jak co roku odznaczała się doniosłym charakterem, w przeddzień Święta Niepodległości obchodziliśmy ją z dumą i radością. Starosta bielski Andrzej Płonka witając gości zaakcentował: Bez wątpienia dzisiejsza uroczystość uwrażliwia nas na sprawy społeczne i narodowe. Ożywia pamięć, która ograbia historyczne dzieje zrywów i powstań, klęsk i zwycięstw wielu pokoleń Polaków, którym na sercu leżało dobro Ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska wstała, by żyć, wolna wśród wolnych, równa wśród równych, niepodległa.

Spotkanie przy szczelnie wypełnionej sali, z udziałem znamienitych osób: Stanisława Szweda sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, posłów na Sejm RP Mirosławy Nykiel, Mirosława Suchonia, senatora RP Andrzeja Kamińskiego, biskupa ordynariusza Romana Pindla, I wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, radnych Rady Powiatu Bielskiego pod przewodnictwem Jana Borowskiego, zastępcy prezydenta Bielska - Białej Piotra Kuci, wójtów i burmistrzów, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń społecznych, XXI edycja Nagrody im. księdza Londzina, rozpoczęła się koncertem Chóru Akademii Techniczno - Humanistycznej w Bielsku - Białej pod dyrekcją Jana Borowskiego.

Jeżeli współcześnie szukamy prawdziwych wzorców patriotyzmu, autorytetów, przykładów bezinteresownej służby dobru wspólnemu , jakim jest silne, sprawne i uczciwe państwo - pamiętajmy o księdzu prałacie Józefie Londzinie, pamiętajmy o dotychczasowych laureatach i nominowanych do tej Nagrody. Wykorzystajmy tę żywa skarbnicę wiedzy i szlachetnych postaw, bo jak pisał nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz - "To tylko dzieło czegoś jest warte, z którego człowiek może się mądrości uczyć" - mówił starosta Andrzej Płonka.

Werdykt Kapituły odczytała jej przewodnicząca Alina Świeży - Sobel, dyrektor bielskiego oddziału "Gościa Niedzielnego", krewna patrona Nagrody.

Tegoroczny laureat jest mieszkańcem Pisarzowic, emerytem, z wykształcenia technikiem elektro - mechanikiem. Aktywną działalność społeczną rozpoczął w 1980 roku w spółdzielni Pracy "Bielsbud" w Bielsku - Białej. Był tam członkiem grupy, która zainicjowała utworzenie Zakładowej Komisji NSZZ Solidarność, od 1981 roku był jej przewodniczącym. Funkcję tę pełnił do ogłoszenia stanu wojennego. Po delegalizacji :Solidarności" kontynuował działalność społeczną poprzez udzielanie konkretnej pomocy rodzinom osób internowanych. Równocześnie zajmował się kolportażem w zakładach pracy ulotek i wydawnictw, które były znakiem sprzeciwu wobec działań ówczesnej władzy komunistycznej. Z tego powodu wielokrotnie był zatrzymywany, prześladowany i przesłuchiwany w areszcie Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Bielsku - Białej oraz w Komendzie Powiatowej MO w Żywcu, internowany i przetrzymywany w obozie dla internowanych w Zabrzu Zaborzu. Nigdy nie zgodził się na współpracę ze służbą bezpieczeństwa PRL, ani też nie ujawnił żadnych informacji z działalności konspiracyjnej. Na mocy decyzji szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 26 stycznia 2018 roku Bronisław Chrobak uzyskał status osoby represjonowanej z powodów politycznych oraz odznakę honorową wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie. Po zmianach ustrojowych w Polsce po 1989 roku aktywnie uczestniczył w kampanii wyborczej do Sejmu prowadzonej przez Komitet Obywatelski na terenie gminy Wilamowice. W wyborach samorządowych w 1990 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej w Wilamowicach, przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Od 1996 roku należy do Akcji Katolickiej w diecezji bielsko - żywieckiej. Zainicjował i przez wiele lat współorganizował cykliczne edycje Konkursu Pieśni Patriotycznej. Był także inicjatorem i współorganizatorem konkursu "Najpiękniejszy Ogród w Gminie Wilamowice", co przyczyniło się w znacznym stopniu do poprawy wizerunku gospodarstw w sołectwach. Swoją postawą zawsze przekazywał wartości społeczne i patriotyczne. Jest otwarty, życzliwy, do wszystkich odnosi się z należytym szacunkiem, gotowy do niesienia pomocy i mający czas dla drugiego człowieka, a przy tym cechuje go ogromna skromność, nie dąży do bycia w centrum. Zawsze zainteresowany sprawami publicznymi, skuteczny mediator, umiejący udzielić fachowej porady, zwłaszcza w zakresie prowadzonych w gminie inwestycji. Dla mieszkańców gminy Wilamowice jego niezłomna postawa jest przykładem wzorowego społecznego i patriotycznego zachowania. Osobiście zaangażowany w przyznanie w 2018 roku przez gminę Wilamowice tytułu Honorowego Obywatela dla śp. pułkownika Wojska Polskiego Mariana Pilarskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku jego pamięci w Pisarzowicach podczas Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

XXI edycję Nagrody im. księdza Londzina uświetnił wspaniały, dynamiczny, dostarczający wiele wzruszeń i radości koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Partnerem uroczystości w tym roku był FCA Poland.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Powrót

Nowi klubowicze

Dalyan

Ligota
w klubie od: 2020.03.24

davon

lublins
w klubie od: 2020.03.23

Grzegorz84

Czecho
w klubie od: 2020.03.16

piotrtalikos

Pszczyna
w klubie od: 2020.02.29

ann55

Bielsko-Biała
w klubie od: 2020.01.29

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 611

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266