Klub czecho.pl

Narodowe Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

3 listopada 2019, aktualizacja: 12 listopada 2019, 15:35

11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Towarzyszył im XXVIII Bieg Niepodległości, który - już po raz piąty - przeprowadzony został na dystansie dziesięciu kilometrów. Odbyły się również zawody biegowe dla dzieci i młodzieży oraz czwarta edycja Czechowickiego Śpiewania z "Czwórką".
niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Sławomir Jurczak


Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w poniedziałek 11 listopada o godzinie 10.00 na Skwerze Stulecia. Miało tam miejsce uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Wśród licznych delegacji, kwiaty pod odbudowanym w ubiegłym roku monumentem złożyli Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Na Skwerze Stulecia nastąpiło również uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, prezentującej darczyńców, którzy wparli finansowo, przeprowadzoną z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ubiegłoroczną odbudowę Pomnika Wolności.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach, gdzie odprawiona została, mająca uroczystą oprawę, msza św. za Ojczyznę. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tam, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych również złożone zostały wiązanki kwiatów. Ta część związanych z obchodami Dnia Niepodległości uroczystości zakończyła się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody Święta Niepodległości kontynuowane były o po południu na Skwerze Stulecia, gdzie odbyła się czwarta już edycja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach - Czechowickie Śpiewanie z "Czwórką". W godzinach popołudniowych i wieczornych dodatkową atrakcją była specjalna oprawa świetlna Skweru Stulecia oraz znajdującego się w jego centralnym punkcie Pomnika Wolności.

Obchodom Święta Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach towarzyszyły wydarzenia organizowane w niedzielę 10 listopada.

Niesprzyjająca, deszczowa aura nie zraziła uczestników otwartych zawodów strzeleckich o puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic - "10 strzałów ku chwale Ojczyzny", zorganizowanych na strzelnicy Firmy "Francuz". Z kolei w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się koncert pieśni polskich pt. "Przylecieli Sokołowie".

aka / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

Powrót

Nowi klubowicze

Chudley

Ligota
w klubie od: 2020.09.17

Trewor1974

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.15

Hobbysta

Czechowice - Dziedzi
w klubie od: 2020.09.13

lotsendom

Katowice
w klubie od: 2020.09.04

Asiamloda90

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2020.09.01

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 650

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266