Media społecznościowe zalewa fala zdjęć, przedstawiających postarzałych użytkowników popularnej aplikacji FaceApp. Działanie aplikacji polega na wizualizowaniu na podstawie zdjęć jak osoba, która dane zdjęcie przedstawia, będzie wyglądała w przyszłości. Eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników.
Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji - to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć. Ochrona prywatności użytkowników będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach.
Dodatkową kwestię analizuje natomiast CSIRT NASK (to zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty). Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji, w tym ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinniśmy poznać niebawem.
Ponadto eksperci CSIRT NASK na bieżąco i stale będą analizowali - pod kątem bezpieczeństwa (danych, informacji, itp.) - dostępne aplikacje mobilne kierowane do dzieci i młodzieży.
-
Ministerstwo nie chce utrudniać życia użytkownikom aplikacji, ale przede wszystkim ich edukować i uświadamiać, że na pozór błaha sprawa może mieć poważne skutki. Właścicielem bijącej rekordy popularności aplikacji jest rosyjski deweloper Wireless Lab, informacja na temat spółki pojawia się w regulaminie korzystania z FaceApp. Okazuje się, że firma, do której należy aplikacja, ma siedzibę w Petersburgu - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Resort wskazuje na kilka cennych rad, dla tych, którzy ochoczo instalują wszystkie mobilne nowinki:
- upewniajcie się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią Waszą prywatność,
- instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień - zastanówcie się dwa razy zanim nadacie jej te uprawnienia, pomyślcie czy naprawdę potrzebujecie ich wszystkich do wykonywania swoich funkcji,
- pobierajcie aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,
- każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności - instalujcie tylko te aplikacje, których potrzebujecie i z których korzystacie,
- usuńcie aplikacje, z których nie korzystacie.