Klub czecho.pl

Potrzeba chęci i walki

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

26 lutego 2003

Problematyka Unii Europejskiej, integracji, wejścia Polski do Wspólnoty jest dzisiaj wszechobecna. Każdego dnia media podają na ten temat wiele informacji. Cóż jednak jest bardziej ciekawego, atrakcyjnego dla przyszłych obywateli zjednoczonej Europy, którzy tutaj dzisiaj z nami są, niż kontakt bezpośredni, rozmowa z osobami, które na co dzień zajmują się tą tematyką? - powiedział podczas otwarcia I Forum Europejskiego dyrektor Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 1 Wojciech Mik.
W środę, 19 lutego, w szkole rozpoczął się cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. Podczas rozmów o Unii uczniowie serwowali własne wypieki i śląski żurek.

Co z tego wynika?

Dr Jan Olbrycht, wykładowca bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, były marszałek sejmiku wojewódzkiego tłumaczył młodym ludziom, co wynika z rozmów, które dotyczą Unii Europejskiej. - Dyskusja, która toczy się wokół UE o strukturach, podejmowanych decyzjach bywa tak skomplikowana, że próbujemy tłumaczyć sobie na czym to polega. To bardzo trudne zagadnienia. Tak wielu nie może zrozumieć polskiej administracji, a co dopiero z administracją europejską, która jest sto razy bardziej skomplikowana.
Ten etap wchodzenia do Unii, w którym teraz jesteśmy, jest trudny, kolejny - po naszym wejściu - będzie jeszcze trudniejszy. Wymyślono taką konstrukcję, że każdy kraj ma swoją gospodarkę i płynące z tego finanse. Do wspólnej kasy bogatszy daje więcej, biedniejszy mniej. Na stół dajemy kasę.

I teraz musi zapaść decyzja, jak rozdajemy te wspólne pieniądze. Równo? Jeżeli mamy iść razem, to solidarnie: bogatsi muszą pomagać biedniejszym. Czy bogatszym się to opłaca? Tak. Oni w całości są w stanie lepiej rozegrać tę grę. Iść w pojedynkę im się nie opłaca. Idziemy do Unii po to, by stać się bogatszym, inaczej byłoby to tylko żebranie o pieniądze. Ważne jest jednak, by zdolni ludzie potrafili podejmować trafne decyzje. Potrzeba chęci, odwagi i walki. Trzeba myśleć, co będzie za 10, 20 lat - mówił dr Olbrycht.
Młodzi ludzi z wypiekami na twarzach słuchali wykładu, później posypał się grad pytań. Gimnazjaliści pytali o pracę, bezpieczeństwo, edukację. Każdy chciał dowiedzieć się, co dla niego zmieni się na lepsze. Bo tylko ten scenariusz był brany pod uwagę - że dla naszego kraju wejście do struktur europejskich oznacza coś lepszego. Choć w trakcie debaty uczniowie nie ukrywali również swoich obaw przed wejściem do UE.

więcej czytaj w papierowym wydaniu gazety (str. 13)

Powrót

Nowi klubowicze

ann55

Bielsko-Biała
w klubie od: 2020.01.29

djgadgetltd

Opole
w klubie od: 2020.01.21

RekruterPlay

warszawa
w klubie od: 2020.01.20

AMC

Ligota
w klubie od: 2020.01.13

wassimalik

liaquat pur
w klubie od: 2020.01.11

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2608

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 604

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266