• 28 kwietnia 2006
  • wyświetleń: 2705

Matnia na podium

Z Bydgoszczy wróciła ekipa pływaków XIV Drużyny Harcerskiej „Matnia” w Czechowicach-Dziedzicach. Drużyna czechowickich sportowców uczestniczyła w XVI Harcerskich Mistrzostwach Polski w Pływaniu. Zawodnicy znad Białki i Wisły reprezentowali Chorągiew Śląską ZHP i osiągnęli życiowy sukces.

Zdobyli bowiem drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, ustąpiwszy pola jedynie reprezentacji Chorągwi Gdańskiej ZHP. Wyprzedzili natomiast m. in. silną reprezentację gospodarzy z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. W zawodach wzięło udział około 200 młodych pływaków.

Sukces czechowickich sportowców nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony animatorów z Obywatelskiego Forum Samorządowego oraz czechowickiego przedsiębiorcy Henryka Borowskiego, którzy pomogli dofinansować i zorganizować wyjazd.

Drużynowy „Matni” phm Stanisław Londzin, który sam jest aktywnym działaczem stowarzyszenia OFS, zorganizował szkolenie młodych pływaków cztery lata temu. Od tego czasu jego podopieczni powoli pną się w górę hierarchii pływaków – harcerzy. Dwukrotnie sięgali po brązowe medale mistrzostw kraju, a obecnie zasiedli już na fotelach wicemistrzów Polski.

Harcerze z „Matni” są uczniami czechowickich placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum Publicznego nr 1, Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych oraz Zespołu Szkół „Silesia”.

Do Bydgoszczy wysłaliśmy 26-osobową ekipę, a mimo to zdobyliśmy drużynowo drugą lokatę. Ażeby zdobyć pierwsze miejsce, musielibyśmy obsadzić wszystkie konkurencje, czyli wysłać 40 pływaków, a na to nas jeszcze nie stać. Cieszę się nie tylko z wicemistrzostwa kraju w konkurencji drużynowej.

Kilku pływaków wypadło znakomicie w klasyfikacji indywidualnej, a największymi sukcesami mogą się pochwalić potrójni złoci medaliści – Aleksandra Szkwarek i Maciej Paszek. Jest to także zasługa szkoleniowców, którzy społecznie zajmują się młodymi adeptami pływania, Kamila Wątora, Adriana Tekielego i Pawła Okolusa – mówi phm Stanisław Londzin.

W klasyfikacji indywidualnej Aleksandra Szkwarek zajęła pierwsze miejsce w wyścigu na 25 m stylem dowolnym i grzbietowym oraz w sztafecie 4 x 25 m dziewczyn – zuchów. Podobne osiągnięcie było dziełem Maćka Paszka.

Zwycięsko zakończyła swój wyścig sztafeta dziewczyn zuchów w składzie Aleksandra Szkwarek, Marta Ubogi, Klaudia Kurczyk i Aleksandra Leszczyńska. Marta Ubogi i Tomasz Hulalka finiszowali na drugich miejscach na dystansie 25 m stylem dowolnym i grzbietowym w kategorii zuchów. Klaudia Kurczyk zajęła natomiast w tej kategorii trzecie miejsce w stylu grzbietowym.

W gronie harcerzy Kamil Wątor był najszybszy w wyścigu na dystansie 50 m stylem dowolnym. Jakub Czulak triumfował na tym dystansie w stylu klasycznym oraz był drugi w stylu grzbietowym. Znakomicie spisał się niezwykle wszechstronny sportowiec Adam Siwiec, który zwyciężył w swej kategorii wiekowej na dystansie 50 m stylem dowolnym i klasycznym. Na pierwszym miejscu finiszowała również sztafeta harcerzy 4 x 50 m w składzie: Jakub Mizera, Jarosław Habowski, Maciej Paszek i Mateusz Cabała.

Na drugiej pozycji zakończył wyścig na 50 m stylem dowolnym Kamil Hulalka, który był również trzeci na 50 m stylem grzbietowym. W wyścigu na tym dystansie stylem dowolnym Mateusz Cabała był trzeci; podobnie jak wśród dziewczyn Katarzyna Czulak. W stylu klasycznym na tym dystansie Bartosz Janowski zajął drugą lokatę. Adrian Tekieli natomiast wywalczył trzecią pozycję w stylu grzbietowym i dowolnym.

Na drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej złożyły się ponadto wyniki uzyskane przez Sebastiana Koczora, Szymona Janusza, Rafała Dąbrowskiego, Martynę Paszek, Anetę Czerw, Małgorzatę Waliczek, Patryka Bednarczyka, Adriana Sobeckiego, Darię Siwiec i Katarzynę Cebulankę.