Klub czecho.pl

Stop przemocy w rodzinie

Wyświetleń: {%ile_wyswietlen}

16 listopada 2005

Wzrasta liczba spraw dotyczących przemocy w rodzinie. Ofiary przemocy zamykają swój dramat w czterech ścianach. Często boją się głośno mówić o swoich problemach. Jak pomóc ofiarom rodzinnego przestępstwa? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Pobita żona, córka wstydzi się mówić o swoim cierpieniu. Wciąż powszechne "nie wypada" lub "to było ostatni raz" bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

Dlatego też pomoc przychodzi za późno, zazwyczaj gdy dochodzi do prawdziwego nieszczęścia. - Są dzieci, więc człowiek zaciska zęby i żyje dalej - mówi żona alkoholika. Często używa się stwierdzenia, że alkoholik sięgnął "dna". Oczywiście to dno jest dla każdego inne: kiedy ktoś zwymiotuje na przyjęciu u znajomych dla kogo innego, gdy spowoduje wypadek i kogoś okaleczy albo nawet zabije.

Kilka miesięcy temu miastem wstrząsnęła wiadomość o molestowaniu fizycznym 5-miesięcznej Angeliki i 2-letniego Jasia, mieszkających przy ul. Jasnej. - Nasze statystyki ujawnionych przypadków przemocy to tylko szczyt góry lodowej - mówią policjanci. Najczęściej ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej są dzieci i kobiety. W czechowickim komisariacie powołano już specjalny zespół, który zajmuje się tymi problemami.

Każdy, kto potrzebuje wsparcia psychologa bądź poszukuje bezpłatnej porady prawnej w zakresie uzależnień, molestowania fizycznego lub psychicznego może odwiedzić punkt do spraw przemocy w rodzinie, który mieści się przy ul. Mickiewicza 19. Bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną znajdzie tam każdy, kto w jakikolwiek sposób doświadcza przemocy w najbliższym środowisku. Oprócz porad w punkcie można uczestniczyć w spotkaniach "Grupy Wsparcia".

Na podstawie przepisów zawartych w polskim prawodawstwie (w tym Konstytucji RP oraz kodeksie postępowania karnego), a także zaleceń Rady Europy m.in. w sprawie pomocy dla ofiar przestępstw, pięć lat temu powstała "Polska Karta Praw Ofiary¨. Zostały w niej ujęte przepisy określające status prawny i uprawnienia ofiary przestępstwa. Dokument ten, będący jednocześnie deklaracją współpracy podpisany został przez szereg instytucji i organizacji rządowych oraz społecznych działających na rzecz pomocy ofiarom przestępstw.

Więcej czytaj w Echu

Powrót

Nowi klubowicze

qwerty1

Czechowice
w klubie od: 2021.01.19

ASZ

Czechowice- Dziedzic
w klubie od: 2021.01.19

klubowicz1

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.19

Wieslawa_B

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.19

paula0paulina

Czechowice-Dziedzice
w klubie od: 2021.01.17

Najaktywniejsi - forum

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
postów: 3528

spoko

Czechowice-Dziedzice
postów: 3429

miastobis

domowa
postów: 2945

CzechoMeteo

Czechowice-Dziedzice
postów: 2612

919

****
postów: 2284

Najaktywniejsi - komentarze

drobnyzuczek

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 1089

Mickiewicz12

Developerowice-Lokow
komentarzy: 659

Gemini1Duo

Miasto Dziurawych Dr
komentarzy: 425

radny

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 270

mariakania22

Czechowice-Dziedzice
komentarzy: 266